Κράμερ εναντίον Κράμερ στην Προσοτσάνη, που γιορτάζει σαν ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ και αξίζει τον ΣΕΒΑΣΜΟ όλων μας - greekhandball.com

Σε όμορφη εκδήλωση πραγματοποιήθηκε η καθιερωμένη κοπή της βασιλόπιτας όλων των τμημάτων του Αθλητικού Ομίλου Προσοτσάνης, στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του Δήμου Προσοτσάνης. Το παρόν έδωσε η Δημοτική Αρχή του τόπου, φίλοι του Συλλόγου, γονείς και βέβαια τα παιδιά όλων των τμημάτων.
 Ο πρόεδρος του Αθλητικού Ομίλου Προσοτσάνης κ. Κωνσταντίνος Παπαδόπουλος ευχήθηκε σε όλους η νέα χρονιά να είναι χωρίς τραυματισμούς και τα παιδιά να χαρούν τους αγώνες τους.
Ο υπεύθυνος λειτουργίας όλων των τμημάτων και προπονητής κ. Πέτρος Δρανόβαλης αναφέρθηκε στα πεπραγμένα της προηγούμενης χρονιάς με τις μεγάλες επιτυχίες των αγωνιστικών τμημάτων, στην φετινή χρονιά και τους στόχους της.

Η Προσοτσάνη 31-29 την Δράμα ΄86 στο εφηβικό

Μεγάλη νίκη για την εφηβική ομάδα του Αθλητικού Ομίλου Προσοτσάνης 31-29 επί της αντίστοιχης της Δράμα '86, στον πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Κυριακής στο Κλειστό Γυμναστήριο «Γεώργιος Μακρής» στην Προσοτσάνη.
Η ομάδα του Α.Ο Προσοτσάνης διατηρούσε το προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, παρόλο που έχασε δύο βασικούς αθλητές της, από στο 26ο λεπτό τον Δημήτρη Φιδάνα και από το 47ο λεπτό τον Θανάση Παπαδόπουλο με κόκκινη κάρτα!!!
Η διαφορά μάλιστα έφτασε μέχρι και τα πέντε τέρματα, μετά το 50΄ με αντεπίθεση η Δράμα ΄86 κατάφερε να ισοφαρίσει 27-27 και να περάσει και ένα τέρμα μπροστά. Όμως ήρθε άμεσα η αντίδραση και στα τελευταία λεπτά του αγώνα η ομάδα της Προσοτσάνης ανέκτησε το προβάδισμα και ήταν η τελική νικήτρια με 31-29.
Ο αγώνας χαρακτηρίστηκε από την μονομαχία των Αχιλλέα Τόσκα και Θανάση Παπάζογλου που πέτυχαν 16 και 14 τέρματα αντίστοιχα. Ο Θανάσης Παπάζογλου ανήκει στην ομάδα της Προσοτσάνης και αγωνίζεται δανεικός στην Δράμα ΄86.
Η εφηβική ομάδα του Αθλητικού Ομίλου Προσοτσάνης, συμμετέχει στο πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής και το προηγούμενο βράδυ αγωνίστηκε στην Ξάνθη, ενώ την Κυριακή το πρωί οι Τόσκας και Βασιλείου είχαν προπόνηση στην Θεσσαλονίκη με το κλιμάκιο της Εθνικής.
Πεντάλεπτα: 5΄2-0, 10΄5-4, 15΄8-6, 20΄11-9, 25΄15-11, 30΄18-14 (ημίχρονο)
35΄20-15, 40΄23-18, 45΄24-21, 50΄26-24, 55΄27-27, 60΄31-29 (τελικό)
Α.Ο. Προσοτσάνης: Βασιλείου, Βρασνάκης Δ., Φιλίππου 3, Αστεριάδης, Μπουλούκης 2, Φιδάνας 2, Τόσκας 16, Στεργιάκος, Βρασνάκης Ευ., Τσίρκου 1, Μάττας, Παπάζογλου 2, Καραμούδας 3, Παπαδόπουλος 1 Νικολαϊδης 2.
Δράμα ΄86: Μπουρλίβας 1, Αλμπάντης 6, Δεμερτζίδης 2, Αμουτζιάς, Παπάζογλου 14, Σίνα 5, Δεβρίκης, Κρανιώτης, Κρανάς, Καρατζάς 1, Ξανθόπουλος, Σγουράδης, Καβάζης, Τρουμπούκης, Ασλανίδης, Τοζακίδης.

Διαιτητές: Σαπανίδης-Ηλιάδης