ΕΣΧΑ Παίδων: Πρωτιά για τον Δούκα, που επικράτησε, στο Ρέντη, του Ολυμπιακού - greekhandball.com

ΕΣΧΑ Παίδων: Πρωτιά για τον Δούκα, που επικράτησε, στο Ρέντη, του Ολυμπιακού

Στην κορυφή της βαθμολογίας βρίσκεται, πλέον, ο Δούκας, που επικράτησε χθες (09/02) του Ολυμπιακού, στο «Μ. Μερκούρη», στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής (σ.σ. ήταν η τελευταία του πρώτου γύρου) της Β' φάσης (όμιλος Α' / θέσεις 1-8) του Πρωταθλήματος Παίδων της ΕΣΧΑ.
Το παιχνίδι, ανάμεσα στις, ίσως, δύο καλύτερες ομάδες στην Ελλάδα σε αυτή την ηλικιακή κατηγορία, ήταν ντέρμπι. Η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων προηγούνταν με 10-13 στο ημίχρονο και στο δεύτερο μέρος αύξησε τη διαφορά ακόμα και στα έξι τέρματα (11-17). Η σταθερότητα και η αποφασιστικότητα των φιλοξενούμενων δεν επέτρεψε στους Ερυθρόλευκους να αλλάξουν τη ροή του ματς και έτσι ο Δούκας κατέκτησε σπουδαία νίκη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΔΟΥΚΑΣ 20-22

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 5-4, 7-7, 8-9, 10-11, 10-13 (σκορ ημιχρόνου), 11-15, 11-17, 15-21, 17-22, 18-22, 20-22

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Οικονόμου, Βαμβακάρης 3, Ασβεστάς, Τσοράκης, Καλύβας 3, Παπαδόπουλος, Ρούσσος 1, Βληκίδης 4, Παπαδονικολάκης, Τσορτέκης 2, Λάμπρου 4, Κουτουλογένης, Τριανταφύλλου, Χριστοδουλόπουλος, Μπουρλόκας, Προκοπίου 3

ΔΟΥΚΑΣ: Κατσικώστας, Αντωνιάδης 4, Κατσάμπας, Χατσατουριάν 4, Μπατής 5, Κολεζάκης 2, Παναγιώτου 3, Αλευρίδης, Πετρουλάκος 1, Βλαχάκης 2, Δαλγιαννάκης, Παπαιακώβου, Χαριτωνίδης 1, Παπαχαρτοφύλης, Κοντός, Μπάρκας

Δίλεπτα: 1 - 5, Πέναλτι: 3/5 - 1/3