΄΄ Ηρωας΄΄ ο Πολίτης για τον Πήγασο, προπονητής συνεχάρη τους διαιτητές, ο Λεωνίδας έπαιξε γηπεδούχος στο σπίτι του αντιπάλου του, οι 8 του Σεριφάτου δεν αρκούσαν, 21 γκολ από τα 26 της Καστοριάς από 2 νεαρές, ποιός πήρε το ντέρμπι στο Αμύνταιο - greekhandball.com

Α2  ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΦΙΛΩΤΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ-ΕΛΠΙΔΕΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ  14-21

Στο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο γειτονικές ομάδες, που προπονούνται μάλιστα στο ίδιο γυμναστήριο, οι Ελπίδες Αμυνταίου πήραν την νίκη, με 21-14, σε βάρος του Φιλώτα.

Tα πεντάλεπτα : 1-1, 2-3, 3-6, 5-6, 5-7, 8-7 ( ημίχρονο ), 8-9, 9-12, 9-14, 9-17, 11-19, 14-21.

Διαιτητές : Πήτας-Τοκατλίδης.

ΦΙΛΩΤΑΣ :  Ταφάκη, Α.Τουρούτογλου , Βασιλείου 1, Μ.Τουρούτογλου 2, Ανεστάκη 4, Σεβαστιάδου 1, Πετράκη, Κουντουρατζή 1, Ζαφειρίδου, Κωστοπούλου 5, Παραστατίδου, Γεωργιάδου, Ζαρογιάννη.

ΕΛΠΙΔΕΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ : Καντζέλογλου 4, Αντωνιάδου, Φρόκου 1, Ρωμανίδου 10, Ηλιάδου, Χατζή, Ντίνα, Κουτσουρίδου 6, Δούμκου, Καλοθέου, Ιωάννου, Καλογήρου, Παπουλή.

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΣΕΡΙΦΑΤΟ ΑΙΓΙΟΥ 28-23

Νίκη για τον Αθηναϊκό, απέναντι στο Σεριφάτο που έκανε φιλότιμη προσπάθεια, αλλά  και αυτή την φορά είχε δυσκολίες και παρουσίασε  μόλις 8 αθλήτριες σε εκτός έδρας αναμέτρηση της, έστω και αν επανέκαμψε η Θανοπούλου.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-5, 7-7, 10-9, 12-10, 13-11 ( ημίχρονο ), 15-12, 16-16, 20-19, 22-19, 24-21, 28-23

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ : Δημακέα 3, Μάκρογλου 1, Κοτρωτσίου, Παπουτσιδάκη 10, Φάνταγμα, Κούρου, Μπασόλι 7, Μπαράκου, Μπέγκα 5, Μάστορη, Σπηλιοπούλου, Δημητρακούδη 2

ΣΕΡΙΦΑΤΟ ΑΙΓΙΟΥ: Αυγέρη 5, Παπαδοπούλου 1, Ρούπα, Καλασνίκοβα 1, Αποστολοπούλου 2, Θανοπούλου 7, Χάλα 7, Πουμπουλίδου

Διαιτητές: Γερουλάνος Κ. - Γερουλάνος Α., Δίλεπτα: 1 - 4, Πέναλτι: 4/4 - 2/2

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ-ΑΟΑ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ  30-26

Εξαιρετική δήλωση από τον προπονητή της Καστοριάς Ηλία Τάρε, στο greekhandball.com, για το ματς όπου η ομάδα του έχασε από τον Φαίακα στην Κέρκυρα :
΄΄ Σε ένα παιχνίδι ντέρμπι μέχρι το 58΄, η ομάδα της Κέρκυρας είχε περισσότερες λύσεις και κέρδισε δίκαια . Συγκινητική η προσπάθεια της κορασίδας Παπουτσίδου που με το απίστευτο αθλητικό i. q. της καθ όλη την διάρκεια της χρονιάς αποδεικνύει ότι έχει πολύ μέλλον΄΄.

Τα πεντάλεπτα :  1-3, 5-6, 5-7, 7-8, 8-11, 11-14 ( ημίχρονο ), 15-14, 17-16, 22-21, 24-22, 25-24, 30-26.

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ : Κοντούλη, Ραϊμόνα, Τραγαράκη, Μάμαλου 2, Βαπτίσμα 3, Ιωάννου 5, Μάστορα 4, Μπλίζου 7, Σκούρται 3, Μπατσούλη, Δούμπου, Ντάλα 2, Σουρβίνου, Γραμμένου, Κούρκουλου, Πρωτοψάλτη 4.

ΑΟΑ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ : Τζιφονώτα,  Λάτσου 2, Θώμου, Σιάντση 1 , Παπαντωνίου, Μουρουζίδου 11, Αγγελή, Ιωλκίδου, Σαμαρά, Τολιοπούλου 1, Χαντζή 1, Ιπποκόμου, Παπουτσίδου 10, Γουρζάνη.

Β΄ ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ

ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨΕΛΗΣ-ΣΕΡΙΦΑΤΟ ΑΙΓΙΟΥ 37-34

Αυτή την φορά, ο Πήγασος Κυψέλης βρήκε λύσεις στο σκοράρισμα από τον θαυμάσιο Πολίτη, που σκόραρε 11 φορές και βοήθησε αποφασιστικά την ομάδα του, από την οποία ο πρώτος σκόρερ της στο φετινό πρωτάθλημα, Τρίμπος, έστειλε μόλις μία φορά την μπάλλα στα δίχτυα.
Στο 57.20΄΄ το ηλεκτρονικό χρονόμετρο σταμάτησε να λειτουργεί με αποτέλεσμα να διακοπεί το ματς για 2 λεπτά, έως ότου να ρυθμιστεί εκ νέου ο χρόνος, όπως και το σκορ.
Μετά το τέλος του ματς, ο αθλητής του Πήγασου, Σάρδης, επιτέθηκε λεκτικά προς την χρονομέτρη του αγώνα Τσολάκη, όπως σημειώνεται στο φύλλο αγώνα, με πολύ έντονο ύφος, με την φράση ΄΄ όταν μου κλέβουν ένα γκολ είναι σαν να μου κλέβουν το πορτοφόλι΄΄.
Στη συνέχεια απομακρύνθηκε από τους ψυχραιμότερους της ομάδας του, όπως αναφέρουν οι διαιτητές.

Τα πεντάλεπτα : 2-2, 3-5, 4-8, 9-10, 12-10, 17-13 ( ημίχρονο ), 21-17, 24-21, 29-24, 32-30, 35-33, 37-34.

Διαιτητές : Καρυδάκης-Δρακόπουλος

ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨΕΛΗΣ : Κουλούρης 1, Βασιλείου, Αναγνώστης 5, Τρίμπος 1, Παπαντωνίου, Ζαμπάτης, Κοντογιώργος 8, Σάρδης 2, Νεοχωρίτης, Βαρελτζής 2, Γκολέμι 1, Σκληρός 2, Κωνσταντινίδης 1, Κολαϊτης, Πούλιος 3, Πολίτης 11.
ΣΕΡΙΦΑΤΟ ΑΙΓΙΟΥ : Λιόκαυτος 12, Αναστασόπουλος, Χατζηγιάννης 4, Σμυρνιώτης 3, Χριστοδουλόπουλος 5, Σταυρίδης, Γιαννακόπουλος 8, Αυλωνίτης 1, Μουντζουρούλιας 1, Γίδας.

ΑΓΡΙΑ ΒΟΛΟΥ ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ – ΑΟ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 25-26

Ο προπονητής του ΑΟ Ιωαννίνων Βασίλης Σιαράβας, δήλωσε για το διπλό της ομάδας του στον Βόλο, στο greekhandball.com :
"Πλουραλισμός στην επίθεση και πιο καθαρό μυαλό στο τελευταίο 10λεπτο έδωσαν αυτή την σπουδαία νίκη στην ομάδα μας. Συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές μας καθώς δεν εγκατέλειψαν την προσπάθεια σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, κυρίως όμως έδειξαν ψυχή και πάθος στο χρονικό διάστημα από το 40' μέχρι το 50" που η πλάστιγγα φάνηκε να γέρνει προς την πλευρά της ομάδας του Βόλου και ιδιαίτερα στα τελευταία 5 λεπτά όταν δεχτήκαμε ισχυρή πίεση από τους γηπεδούχους. Πρέπει να κάνω ιδιαίτερη μνεία στους διαιτητές της αναμέτρησης  Δελόγλου και Θεοδοσίου οι οποίοι,  κατά τη γνώμη μου, ήταν εξαιρετικοί."

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 1-3, 2-4, 6-6, 7-8, 10-9 (σκορ ημιχρόνου), 12-11, 15-14, 19-17, 20-20, 21-24, 25-26

ΑΓΡΙΑ ΒΟΛΟΥ ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ: Σαμαράς, Βαλκαμέλης, Κρανιώτης 2, Γκαμώτσος, Χιώτης 7, Μακρής 7, Χαλκιάς, Δρενοβιάδης 2, Μάνο 1, Μηλιόρδος, Αργέντος, Ροδοβίτης 3, Λάγδος, Χούστης 3
ΑΟ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ: Μακρής, Σιαράβας, Τσούκας 3, Γότσης 7, Τσελέπης 5, Τσέλιος, Βέλλιος, Σιώμος-Γκίζας 5, Γκρουίδης, Σήτας 2, Κοτίδης 2, Βαγγέλης 2

Διαιτητές: Δελόγλου – Θεοδοσίου, Δίλεπτα: 7 – 7, Πέναλτι: 2/3 – 4/4

ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ – ΠΟΛΙΤΕΙΑ 25-14

Στην Πολιτεία έπαιξε ως γηπεδούχος ο Λεωνίδας, κόντρα στην...Πολιτεία, αλλά, νίκησε με 25-14.
Οι δηλώσεις του προπονητή του Λεωνίδα, Αλέξανδρου Κοτελίδα, στο greekhandball.com :
΄΄ Για άλλο ένα παιχνίδι "πετάξαμε" ένα δεκάλεπτο μέχρι να μπούμε στο ρυθμο του παιχνιδιού. Σίγουρα δεν μας κάνει καλό το γεγονός ότι έχουμε παιχνίδι κάθε δεύτερη εβδομάδα.Τα παιδιά στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου βρήκαν τις λύσεις απέναντι στην αξιόμαχη ομάδα της Πολιτείας και ήρθε η νίκη. Θέλω να ευχαριστήσω τη διοίκηση της ομάδας της Πολιτείας που μας παραχώρησε το γήπεδο ώστε να γίνει ο σημερινός αγώνας και με μια ευχή : Με τη βοήθεια του Δήμου Αγίων Αναργύρων-Καματερού, η ομάδα μας σύντομα να έχει το δικό της γήπεδο στην πόλη των Αγίων Αναργύρων΄΄.

ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ : Κουσκουλιάνος 2, Τσιπλάκος 1, Λουκιδέλης 1, Προκοπίου 1, Παπαδάκης 3, Δημουδινός 2, Καραμαγκελάς 2, Σοφικίτης, Βάλβης 2, Γκίκας 3, Γαραντωνάκης 1, Θάνος 1, Μαραγκάκης 2, Μωραίτης 1, Χρυσοσπάθης, Αργυριάδης 3
ΠΟΛΙΤΕΙΑ: Τηνιακός 3, Τσούνης 2, Διαμαντόπουλος 1, Ζέρβας, Παναγόπουλος, Ξήγος, Τομαδάκης 1, Τερλεμές 3, Ταυρόπουλος 4, Βασιλείου

Διαιτητές: Κινατζίδης – Γιακαλής, Δίλεπτα: 0 – 4, Πέναλτι: 1/1 –