Εχασε τον πατέρα του, αλλά, έπαιξε για να βοηθήσει την ομάδα του, με μόλις 7 παίκτες στις Σέρρες ο Μακεδόνας, 3 μαθητές πήγαν εκδρομή και όχι στον αγώνα, fair play στην Κοζάνη, μόλις 9 γκολ στο β΄μέρος στο Ναύπλιο : Ολα για την Α2 Γυναικών και την Β΄Εθνική στο greekhandball.com - greekhandball.com

Τα αποτελέσματα των αγώνων του Σαββάτου στην Α2 Εθνική Γυναικών και στην Β΄ Εθνική Ανδρών, με κεντρική φωτογραφία αυτή όπου μετά το τέλος του αγώνα, ο προπονητής του Εθνικού Κοζάνης Γιώργος Παπαδόπουλος χαιρετά μία προς μία τις 9 αθλήτριες των Ελπίδων Αμυνταίου που αγωνίσθηκαν στην Κοζάνη, στο ματς όπου ο Εθνικός επικράτησε με 42-16.
Μία φωτογραφία που συμβολίζει το αθλητικό fair play, σε επίπεδο συμπεριφοράς.
Tα χαρακτηριστικά των αγώνων συνοψίζονται, επίσης, στην εκτός έδρας νίκη του Ωρίωνα στο Ναύπλιο, όπου και οι δύο ομάδες αδυνατούσαν να σκοράρουν στην επανάληψη, όπου έβαλαν μόλις 9 γκολ, στις απουσίες βασικών παικτών της Προσοτσάνης λόγω σχολικών εκδρομών, στην παρουσία μόνο 7 παικτών του Μακεδόνα στον αγώνα στις Σέρρες, στην επιστροφή του Τάκη Παπαδόπουλου, ιστορικού εφόρου του ΑΟ Σερρών, στα 13 γκολ του Μπιτόπουλου για την Δόξα Βύρωνα και στην απόφαση του Παπαδάκη να παίξει με τον Λεωνίδα, αν και έχασε τον πατέρα του.

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΟΖΑΝΗΣ-ΕΛΠΙΔΕΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ   42-16

Ο Εθνικός Κοζάνης επικράτησε με 42-16 των Ελπίδων Αμυνταίου που παρουσιάσθηκαν με μόλις 9 αθλήτριες στο γήπεδο.

Απουσίες, ωστόσο, είχε και η ομάδα της Κοζάνης.
Τα πεντάλεπτα : 5-0, 6-3, 9-3, 12-4, 13-5, 15-7 ( ημίχρονο ), 20-10, 25-12, 29-12, 32-13, 38-15, 42-16.
Διαιτητές : Λάσκαρης-Τοκατλίδης.
ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΟΖΑΝΗΣ : Τζήμου 5, Καραγιαννίδου 8, Καραδήμου 1, Αθανασιάδου 4, Φλώρου 7, Μπούκου 5, Μουρατίδου 12, Κούρου, Καραγιώργου, Τσάπτση, Πούχια, Στραβού, Παρανόμου, Χατζηϊωάννου, Αργύρη, Ιωαννίδου.
ΕΛΠΙΔΕΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ : Καντζέλογλου 2, Πανταζή, Αντωνιάδου, Φρόκου 3, Ρωμανίδου 4, Ηλιάδου 1, Χατζή 2, Καλογήρου 4, Γιάγκουλη.

ΦΙΛΩΤΑΣ ΠΑΣ-ΑΟΑ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ   22-22

Φιλώτας και  Καστοριά έμειναν στο ισόπαλο 22-22, αν και οι γηπεδούχοι προηγούντο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

Πεντάλεπτα: 2-2, 5-3, 7-5, 9-7, 11-10, 11-11 (ημίχρονο), 16-14, 18-16, 21-17, 21-18, 22-20, 22-22.

ΦΙΛΩΤΑΣ ΠΑΣ : Παραστατίδου 2, Κωστοπούλου 4, Ταφάκη Π., Γεωργιάδου, Τουρουτόγλου Α., Βασιλείου 4, Ταφάκη Β. 2, Ανεστάκη 1, Τουρουτόγλου Μ. 2, Σεβαστιάδου, Πετράκη 7, Κουτουραντζή, Ζαφειρίδου, Ζαρογιάννη
Α.Ο.Α ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ : Μουρουζίδου 11, Παπαντωνίου 2, Θώμου, Ιπποκομίδου, Γουρζάνη, Τολιοπούλου, Σιάντζη 5, Αγγέλη, Λάτσου, Ισαακίδου, Παπουτσίδου 4.

Ο προπονητής της Καστοριάς Ηλίας Τάρες δήλωσε στο greekhandball.com :
΄΄ Ενα παιχνίδι με ιδιαιτερότητες για εμάς λόγω των απουσιών από γρίπη κάποιων εκ των βασικών αθλητριών μας. Αλλά αυτό έδωσε  την δυνατότητα σε κάποιες άλλες αθλήτριες να πάρουν περισσότερο χρόνο συμμετοχής και να καταφέρουν τελικά και με μικρή δόση τύχης   να πάρουν το ισόπαλο αποτέλεσμα σε ένα παιχνίδι που κυνηγούσαμε το σκορ σε όλη την διάρκεια του. Ευχαριστούμε την ομάδα του Φιλώτα για την φιλοξενία ΄΄.

ΠΟΛΥΝΙΚΗΣ ΝΑΥΠΛΙΟΥ-ΩΡΙΩΝΑΣ ΧΑΝΙΩΝ 11-13

Ο Πολυνίκης έμεινε απέναντι στον  Ωρίωνα  χωρίς σκορ, στο δεύτερο μέρος, για  23 λεπτά και εντέλει ηττήθηκε εντός έδρας με 13-11 σε ένα ματς όπου στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν 5 γκολ και οι γηπεδούχοι 4.

ΠΟΛΥΝΙΚΗΣ ΝΑΥΠΛΙΟΥ : Βορριά 4, Βολίκα, Κερίμ, Τζάγια, Παπαδοπούλου, Ε.Μαυρογιάννη 2, Γκοράρι 3, Ζ.Μαυρογιάννη, Σταθοπούλου, Ρηγοπούλου, Ζωγογιάννη, Θεοδωροπούλου, Σαρρή, Σωτηριάδου 2, Κατσιγιάννη, Λουμπαρδιά.
ΩΡΙΩΝΑΣ ΧΑΝΙΩΝ :  Χλωράκη 2, Καραγκιοζάκου 1, Φράρου 1, Γκουλούση, Δ.Καμηλάκη, Α.Καμηλάκη, Ζαχαράκη, Νεμπαυλάκη 3, Μαλιαρού 2, Θεοδωρίδου, Χαιρέτη, Μαλιαρού 2.

Β΄ ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ-ΠΟΝΤΙΟΙ ΚΙΛΚΙΣ  29-36

Λόγω σχολικής εκδρομής έλειψαν από την Προσοτσάνη, ο πρώτος σκόρερ της Τόσκας, ο τερματοφύλακας Βασιλείου ( διεθνείς και οι δύο ), όπως και ο Φιλίππου.
Οι Πόντιοι Κιλκίς, με εξαιρετικό τον τερματοφύλακα Ιωαννίδη και πρώτο σκόρερ τον Δημήτρη Κωστόπουλο, με 13 γκολ, πήραν σπουδαία εκτός έδρας νίκη, καθώς, οι γηπεδούχοι δεν ανταποκρίθηκαν στις απαιτήσεις του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο.
Ο προπονητής των Ποντίων Κιλκίς, Κώστας Κωστόπουλος είπε στο greekhandball.com :
΄΄ Ένα δύσκολο παιχνίδι σε μια δυνατή έδρα,  απέναντι σε μια πολύ νεανική ομάδα.
Το πρώτο ημίχρονο κύλησε ιδανικά για την ομάδα της Προσοτσάνης που είχε τον έλεγχο του αγώνα.
Επέβαλε τον ρυθμό της σε όλο το 30λεπτο και εκμεταλλεύθηκε  στο έπακρο όλες τις ευκαιρίες που της δώσαμε σκοράροντας εύκολα γκολ στον αιφνιδιασμό.
Η ομάδα μου έκανε αγώνα να ακολουθήσει τον ρυθμό και κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ.
Στην ανάπαυλα αποφασίσαμε να αλλάξουμε λίγο το παιχνίδι μας με στόχο να πάρουμε το έλεγχο στα χέρια μας.
Η κατακόρυφη άνοδος της απόδοσης του τερματοφύλακα μας  Ιωαννίδη   καθώς και του Δ.Κωστόπουλου  που σημείωσε 13 τέρματα,  άλλαξαν την μορφή του αγώνα .
Ο έλεγχος πέρασε στα χέρια μας και ανατρέψαμε την κατάσταση στα πρώτα 10 λεπτά του 2ου ημιχρόνου.
Οι έμπειροι Κωστόπουλος, Καλαϊτζής, Σαλαβασίδης, Τσαχουρίδης και Βαλής κράτησαν τα ηνία του παιχνιδιού καθοδηγώντας τους νεότερους, με αποτέλεσμα να φτάσουμε σε μια πολύ σημαντική νίκη σε ένα γήπεδο όπου τα τελευταία χρόνια όλες οι ομάδες φεύγουν με κατεβασμένο το κεφάλι.
Θα ήθελα να ευχαριστήσω την ομάδα της Προσοτσάνης για την φιλοξενία και να ευχηθώ καλή συνέχεια στο υπόλοιπο της σεζόν΄΄.
Διαιτητές : Σαπανίδης-Ηλιάδης
ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ : Βρασνάκης, Μπουλούκης 1, Φιδάνας 11, Τσεπενέκης, Ουζούνης, Νικολαϊδης 11, Παπάζογλου 1, Τσίρκου 2, Στεργιάκος, Καραμούδας 4, Παπαδόπουλος 2.
ΠΟΝΤΙΟΙ ΚΙΛΚΙΣ : Καλαϊτζής 8, Ιωαννίδης, Βαλής, Τσαχουρίδης, Σαλαβασίδης 7, Δ.Κωστόπουλος 13, Γ.Κωστόπουλος 4, Μωϋσίδης, Ορμανίδης, Ασλανίδης, Κατακαλίδης, Τσιβιτζέλης 3, Πελίδης 1.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ-ΜΑΚΕΔΩΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 35-19

Ανετη νίκη του Πανσερραϊκού, σε συνάντηση όπου ο Μακεδών παρουσιάσθηκε μόλις με 7 παίκτες, ώστε να μην μηδενισθεί για δεύτερη φορά και αποβληθεί από το πρωτάθλημα.
Ο προπονητής του Πανσερραϊκού Κώστας Αλεξιάδης, δήλωσε στο greekhandball.com  :
΄΄ Ένα ματς --ευκαιρία για να μπορέσουν να πάρουν χρόνο συμμετοχής  όλοι οι παίκτες της ομάδας, με τους αναπληρωματικούς να παίζουν στην περισσότερη διάρκεια του παιχνιδιού με πολύ καλή απόδοση΄΄.
Η φωτογραφία μετά από εκείνη του αγώνα είναι από την παλιά ομάδα του ΑΟ Σερρών την ομάδα που την τριετία  1987 -1990 έπαιξε στην Α΄ Εθνική κατηγορία και ο άνθρωπος που βρίσκεται στο κέντρο της φωτογραφίας είναι ο Τάκης ο Παπαδόπουλος, ο έφορος που έφτασε την ομάδα αυτήν ψηλά.
΄΄ Τους ευχαριστώ όλους που είναι δίπλα μας σε κάθε αγώνα με αυτήν τη νεανική ομάδα του Πανσερραϊκού΄΄ προσέθεσε ο Αλεξιάδης.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ :    Προδαφίκας, Αρβανιτίδης 2, Π.Κωστόπουλος 7, Μαργαρίτης 9, Τσιφούτης 2, Στεργίδης 1, Σουρβίνος 2, Χ.Σταυρακούδης, Μάτσας 1, Τσίτος 3, Καμαράκης 1, Σ.Κωστόπουλος 1, Φουντουκίδης, Μόσχογλου 2, Α.Σταυρακούδης 3, Ντάμαρης 1.
ΜΑΚΕΔΩΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ :   Γήτας 10, Σαββόπουλος 4, Μπαχάς 3, Φλογενίδης 1, Μαστιχίδης 1, Ρουμελιώτης, Ματζούνης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ-ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΑΓΙΩΝ  ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ 16-25

Ο προπονητής του Λεωνίδα Αλέξανδρος Κοτελίδας, σχολίασε για την εκτός έδρας νίκη της ομάδας του στο greekhandball.com :
΄΄ Ξέραμε ότι θα ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι διότι από τα τελευταία πέντε παιχνίδια τα τρία ήταν με την ομάδα του Ολυμπιακού Κερατσινίου ( Σ.Σ. είχαν αγωνισθεί και στο Κύπελλο ΕΣΧΑ ).Η ομάδα μας μπήκε μουδιασμένα στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο του αγώνα, αλλά στο υπόλοιπο χρονικό διάστημα έπαιξαν καλύτερα στην άμυνα και πιο συγκεντρωμένα στην επίθεση και ήρθε η νίκη.
Αφιερώνουμε τη σημερινή νίκη στον παίχτη μας Γιάννη Παπαδάκη, ο οποίος έχασε τον πατέρα του αλλά ήθελε και έδωσε κανονικά το παρόν στον αγώνα΄΄ .
Διαιτητές : Λεφάκης-Μπράμου
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ : Ακρίβος, Νίνος 1, Παναγιωτίδης, Μπερκέτης 3, Νορέου 1, Ψωμάς, Λαγός 1, Γιαννακόπουλος, Κουρής 5, Καραθεοδωρής, Καρδάσης, Νάκος, Ζαφειράκης, Λοπαρνάκης 2, Τσαμούρης 1, Κεμερλής 2.
ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΑΓΙΩΝ ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ : Κουσκουλιάνος 2, Τσιπλάκος, Λουκιδέλης 1, Παναγόπουλος, Θάνος, Ζωγραφίδης 2, Τσέλος 5, Καραμαγγέλας 5, Δημουλίνος 1, Γαρίδας, Βάλβης 2, Γκίκας 1, Γαραντωνάκης 1, Παπαδάκης 2, Μαραγκάκης 2, Αργυριάδης 1.

ΔΟΞΑ ΒΥΡΩΝΟΣ-ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 23-21

Τα πεντάλεπτα: 1-0, 3-1, 4-3, 6-5, 7-6, 9-10 (ημίχρονο ), 9-13, 15-14, 17-15, 19-18, 21-19, 23-21

Διαιτητές : Τ.Γερουλάνος-Κ.Γερουλάνος

ΠΑΟ ΔΟΞΑ ΒΥΡΩΝΟΣ : Παντελάκης, Πολυμενόπουλος, Πορτογλής 1, Τσερπές 1, Στυλιανός, Στεφανίδης 1, Καλαμάτας, Μπιτόπουλος 13, Κοκκίνης, Αϊβάζης 2, Σαλόγιαννος 2, Λάγιος 3,  Χατζηαλεξανδρής, Παπαδημητρόπουλος 1, Ρουσιώτης, Γεωργίου
ΠΟΚ ΕΣΠΕΡΟΣ: Φωτόπουλος , Σκλαβούνος 2, Πανταζής 2, Γεωργακίδης, Δαλέκος 2, Χανέλι, Μασουρίδης, Μάνθος 4, Φούντας Α. Φούντας Δ., Ψαρρός 6, Πολλάκης 1, Παπαδημητρίου, Δουμπαράτζης, Ανδρώνης 4