EURO 2020: Σφράγισε το εισιτήριο για τους "4" η Νορβηγία - greekhandball.com

EURO 2020: Σφράγισε το εισιτήριο για τους "4" η Νορβηγία

H Νορβηγία εξασφάλισε και μαθηματικά την παρουσία της στη φάση των ημιτελικών του EURO, μετά τη χθεσινή (21/1) της νίκη κόντρα στην Ισλανδία με σκορ 31-28 (19-12 ημίχρονο).  Οι Σκανδιναβοί χάρη σε ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο, πήραν μια διαφορά ασφαλείας, την οποία και εκμεταλλεύτηκαν για να φτάσουν στην τελική επικράτηση. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Σάντερ Σάγκοσεν, ο οποίος σημείωσε 9 γκολ και έφτασε συνολικά τα 51 στο τουρνουά.

Το τέταρτο και τελευταίο εισιτήριο για τα ημιτελικά, θα κριθεί σήμερα (22/1) στην τελευταία αγωνιστική του “main round”, με τους δύο διεκδικητές να είναι η Σλοβενία και η Ουγγαρία. Οι Σλοβένοι χθες (21/1) επικράτησαν της Πορτογαλίας με σκορ 29- 24 (14-15 ημίχρονο), ενώ η Ουγγαρία ηττήθηκε με 24-18 από τη Σουηδία, χάνοντας έτσι την ευκαιρία να βρεθεί ένα βήμα πιο κοντά στα ημιτελικά.

Οι Ούγγροι θέλουν σήμερα (22/1) έναν συνδυασμό αποτελεσμάτων για να περάσουν αυτοί. Συγκεκριμένα χρειάζεται να νικήσουν την Πορτογαλία και παράλληλα να ηττηθεί η Σλοβενία από τη Νορβηγία. Στην περίπτωση που οι Σλοβένοι πάρουν έστω και έναν βαθμό κόντρα στους Σκανδιναβούς, τότε θα είναι αυτοί που θα εξασφαλίσουν το εισιτήριο για τους «4».