Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για την Κύπρο κόντρα στο Ισραήλ - greekhandball.com

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για την Κύπρο κόντρα στο Ισραήλ

Νέα ήττα της Κύπρου από το Ισραήλ, αυτή τη φορά εκτός έδρας με σκορ 28-21 (12-10 ημίχρονο), σε αναμέτρηση που διεξήχθη στα πλαίσια των προκριματικών του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2021.Στο μεγαλύτερο μέρος του εξηνταλέπτου, οι παίκτες του Αντρέα Αντρέου, κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ, όμως για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι, οι Ισραηλινοί… καθάρισαν στα τελευταία λεπτά.

Οι Κύπριοι, μετά από τέσσερις αγωνιστικές, παρέμειναν χωρίς βαθμό, ενώ το Ισραήλ με αυτή τη νίκη, έφτασε τους έξι , όσους δηλαδή έχει και η Εθνική μας ομάδα. Να σημειωθεί ότι η Ελλάδα έχει ένα παιχνίδι λιγότερο, το οποίο θα διεξαχθεί αύριο (5/1), με αντίπαλο τη Φινλανδία. Πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού ήταν ο Τζούλιο Αργυρού, με 7 τέρματα.

ΙΣΡΑΗΛ- ΚΥΠΡΟΣ: 28-21

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 4-5, 5-6, 8-7, 11-8, 12-10 (ημίχρονο), 14-12, 17-14, 20-16, 23-18, 25-20, 28-21

Κύπρος (Αντρέου):Νούνγκοβιτς, Χριστοδούλου 1, Παρασκευά 2, Αργυρού Τ. 7, Κρητικός, Ιωάννου Ανασ. 6, Κωνσταντίνου 1, Στυλιανού 2, Κεραμιδάς ,Χριστοδόλου 1, Ιωάννου Κ., Αργυρού Χ. 0, Τζουβάς 1, Χαραλάμπους, Μηνά

Ισραήλ (Μπουτένκο): Ελιμέλεκ, Νάτσια , Σκάλιμ , Πομεράνζ 4, Λέβι 3, Σεμ Τοβ, Κουσμάρο 2, Χέρσκοβιτς 4, Ζίτλερ 4, Γκιντσιχασβίλι 1, Ντάγιαν 0, Μοσίντι 1, Μποντνχάιμερ 0, Κόεν 4, Χαμάμι 4, Λουμπρόζο 1

Δίλεπτα: 3-5. Πέναλτι: 2/3-3/3