Εθνική Ανδρών: Νίκησε την Κύπρο και ταξιδεύει στο Ισραήλ για την πρόκριση - greekhandball.com

Εθνική Ανδρών: Νίκησε την Κύπρο και ταξιδεύει στο Ισραήλ για την πρόκριση

photo credits: Χρήστος Τσαρτσιανίδης/ top-sport.gr

H Εθνική Ανδρών επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας εύκολα της Κύπρου με σκορ 30-16 (15-8 ημίχρονο), στο κλειστό της Λευκόβρυσης. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στρέφει την προσοχή του, στο παιχνίδι του ερχόμενου Σαββάτου (11/1, 18:00), κόντρα στο Ισραήλ, στο οποίο με νίκη ή ισοπαλία, θα εξασφαλίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Ελλάδα να παίρνει από νωρίς το προβάδισμα και στο δέκατο λεπτό, ο Μάλλιος με πέναλτι διαμόρφωσε το 6-3. Οι παίκτες του Γιάννη Αρβανίτη, διατηρούσαν με  χαρακτηριστική ευκολία το προβάδισμα τους, ενώ μετά από είκοσι τρία λεπτά αγώνα, η διαφορά πήρε διαστάσεις επτά γκολ, με το τέρμα του Αραμπατζή (14-7). Οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 15-8 υπέρ της Εθνικής μας.

Μετά την ανάπαυλα, η Ελλάδα αγωνίστηκε χωρίς τον Άγγελο Τσίλη λόγω τραυματισμού του στο μικρό δάχτυλο του δεξιού του χεριού.
Ο ρυθμός στο δεύτερο μισό  συνέχισε να είναι αργός και η Εθνική έδειξε από τις αρχές του ότι θα έφτανε στην τελική επικράτηση χωρίς πρόβλημα. Ο Κεδέρης έδωσε για πρώτη φορά… αέρα 10 τερμάτων στο τριακοστό έκτο λεπτό (19-9). Μέχρι το φινάλε η εικόνα, έμεινε ίδια με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται σε 30-16. Η άμυνα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος, ήταν ασφυχτική , με αποτέλεσμα να επιτρέψει στην Κύπρο να σκοράρει μόλις φορές 16 στο παιχνίδι.

Ελλάδα- Κύπρος: 30-16

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-3, 8-4, 11-5, 15-7, 15-8 (ημίχρονο), 18-9, 21-11, 24-11, 26-13, 28-16, 30-16

Ελλάς (Αρβανίτης): Αραμπατζής 1, Λιάπης 3, Νικολαΐδης 1, Μάλλιος 5, Πασσιάς 2, Μπουκοβίνας, Κεδέρης 4, Καραμπουρνιώτης 2, Δομπρής 1, Τσίλης 4, Κυπραίος 2, Ηλιόπουλος 3, Παπαδιονυσίου 2, Μούγιτς, Καλόμοιρος, Κοτανίδης.

Κύπρος (Ανδρέου): Νούγκοβιτς, Χριστοδούλου Γ., Δημοσθένους 6, Αργυρού I. 6, Κρητικός, Ιωάννου A. 1, Κωνσταντίνου, Κεραμιδάς 1, Χριστοδούλου Γ., Ιωάννου Κ. 1,  Αργυρού Χρ 1, Τζούβας, Χαραλάμπους, Μηνά.

Διαιτητές: Ράουτς, Λίνστερ (Λουξεμβούργο)

Δίλεπτα: 2-3. Πέναλτι: 5/1- 1/2