Παγκόσμιο Γυναικών: Άνετη επικράτηση των φαβορί, δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο η Νορβηγία - greekhandball.com

Στην τρίτη ημέρα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Γυναικών, το οποίο διεξάγεται στο Κουμαμότο της Ιαπωνίας, η Σερβία διπλασίασε τις νίκες της, επικρατώντας με 46- 27 της Κούβας, ενώ Σουηδία, Ολλανδία, Ρωσία και Ιαπωνία επιβλήθηκαν των αντιπάλων τους, χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα.
Στο παιχνίδι που έκλεισε την αυλαία της δεύτερης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων της διοργάνωσης, η Νορβηγία τα βρήκε... σκούρα για ένα ημίχρονο απέναντι στη Σλοβενία. Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο, ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της, φτάνοντας στη νίκη με 36-20. Είναι χαρακτηριστικό ότι, στο τεσσαρακοστό λεπτό του αγώνα, οι Νορβηγίδες πήγαν τη διαφορά στα έξι γκολ. Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Γιάκομπσεν με 8 τέρματα. Η παίκτρια του ΠΑΟΚ, Τέγια Φερφόλια του ΠΑΟΚ, δεν μπόρεσε να συνεισφέρει στον επιθετικό τομέα.