Παγκόσμιο Ιαπωνίας: Φανταστική η Μαναγκαρόβα στη νίκη της Ρωσίας - greekhandball.com

Παγκόσμιο Ιαπωνίας: Φανταστική η Μαναγκαρόβα στη νίκη της Ρωσίας

Η Ρωσία συνεχίζει τις εκπληκτικές εμφανίσεις στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ιαπωνίας, παραμένοντας η μοναδική αήττητη ομάδα στη διοργάνωση . Στην αναμέτρηση για την κύρια φάση της διοργάνωσης που πραγματοποιήθηκε σήμερα το πρωί (10/12, 8:00 ώρα Ελλάδος), επικράτησε του Μαυροβουνίου με σκορ 35-28 (17-16 ημίχρονο), εξασφαλίζοντας την πρόκριση στα ημιτελικά. Παρόλο που στα μισά του πρώτου μέρους μέρους βρέθηκε πίσω στο σκορ (6-10 με γκολ της Ραντίσεβιτς), κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Μετά την ανάπαυλα, δεν έχασε σε κανένα σημείο το προβάδισμα και τελικά έφτασε σε ακόμα μία νίκη. Φανταστική εμφάνιση από τη Μαναγκαρόβα, η οποία σημείωσε 12 τέρματα σε 12 προσπάθειες! Εξίσου αποτελεσματική και η Φρολόβα με 10 γκολ και 91 τοις εκατό ποσοστό αποτελεσματικότητας στην επίθεση.
Η Ρωσία βρίσκεται στην κορυφή του δεύτερου ομίλου, έχοντας 8 βαθμούς. Το Μαυροβούνιο είναι δύο θέσεις πιο κάτω με 4.

Στα παιχνίδια κατάταξης για τις θέσεις 13- 24 που πραγματοποιήθηκαν χθες (11/12), η Γαλλία κατέλαβε την δέκατη τρίτη θέση  επικρατώντας της Ουγγαρίας. Αναμφίβολα πρόκειται για μια μεγάλη αποτυχία για τις Παγκόσμιες Πρωταθλήτριες του 2017, ενώ να σημειωθεί πως η δέκατη τρίτη θέση, αποτελεί αρνητικό ρεκόρ της ομάδας, στα πλαίσια της διοργάνωσης του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος.