Παγκόσμια πρωταθλήτρια η Ολλανδία - greekhandball.com

Παγκόσμια πρωταθλήτρια η Ολλανδία

Το πρώτο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της ιστορίας της κατέκτησε η Ολλανδία, επικρατώντας της Ισπανίας με σκορ 30-29, στον μεγάλο τελικό που πραγματοποιήθηκε χθες (15/12), στο Κουμαμότο της Ιαπωνίας.
Το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με συγκλονιστική εξέλιξη και ο νικητής κρίθηκε έξι δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.
Η Ισπανία, ξεκίνησε εξαιρετικά στην αναμέτρηση παίρνοντας το προβάδισμα με 6-2 στο έκτο λεπτό, αναγκάζοντας τον προπονητή της Ολλανδίας να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Σταδιακά οι Ολλανδές «ροκάνισαν» την διαφορά και στο δέκατο έκτο λεπτό κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 9-9. Μάλιστα πριν την ανάπαυλα προηγήθηκαν με 18-15.
Στο δεύτερο μέρος οι παίκτριες του Εμανουέλ Μαγιονάντ, «έσφιξαν» την άμυνά τους, με αποτέλεσμα οι Ισπανίδες να δυσκολεύονται να βρουν διαδρόμους στην επίθεση. Στο τελευταίο πεντάλεπτο η Ολλανδία συνέχισε να έχει το προβάδισμα για ένα τέρμα (28-27).
Τελικά το γκολ της Λόις Αμπίνγκ από το σημείο του πέναλτι, ήταν αυτό που χάρισε το χρυσό μετάλλιο στην ομάδα της. Πρώτη σκόρερ των νικητριών ήταν η Πόλμαν (9 γκολ).

Στο παιχνίδι για την τρίτη θέση, η Ρωσία επικράτησε της Νορβηγίας με 33-28.