Σαρωτική η ΑΕΚ πριν το ντέρμπι - greekhandball.com

Σαρωτική η ΑΕΚ πριν το ντέρμπι

Η ΑΕΚ ήταν καταιγιστική για ακόμα ένα παιχνίδι, επικρατώντας του Φιλίππου Βέροιας με σκορ 42-26 (17-13 ημίχρονο) και πλέον στρέφει την προσοχή της στο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής κόντρα στον Ολυμπιακό.
Η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων ήταν δεδομένη. Ο Φίλιππος, παρά την ήττα του, έδειξε ανταγωνιστικός ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, καταφέρνοντας να μείνει κοντά στο σκορ.
Μετά την ανάπαυλα η ΑΕΚ πάτησε... γκάζι, ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (25-15 Μωραϊτης). Να σημειωθεί ότι ο Δημήτρης Καφφάτος έκανε την επανεμφάνισή του στην ενεργό δράση μετά από πεντέμισι χρόνια, δείχνοντας έτοιμος να βοηθήσει την ομάδα του, στη συνέχεια της αγωνιστικής σεζόν.
Πρώτος σκόρερ της "Ένωσης" και του αγώνα ήταν ο Φλορίδο με 8 τέρματα, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Πιστόλας πέτυχε 6.

ΑΕΚ- ΦΙΛΙΠΠΟΣ Βέροιας: 42- 26

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 8-4, 9-6, 11-7, 14-11, 17-13 (ημίχρονο), 21-15, 26-17, 31-18, 33-20, 37-23, 42-26 (τελικό)

ΑΕΚ (Δημητρούλιας):Αραμπατζής 3, Δομπρής 3,Μωραϊτης 2, Χόγκας 3, Ζαμπούνης, Νικολαϊδης 1, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 3, Πλάθα 4, Φλορίδο 8, Γιάκομπσεν 2, Παπαδιονυσίου 1, Καφφάτος, Μπουνέτα, Γιόσμου 4, Κεδέρης 8

Φίλιππος Βέροιας (Σαράφης): Πατραμάνης 4, Καραγκιοζόπουλος 3, Νικολαϊδης, Τζινεβής, Μηλόπουλος, Χουδαβερδόγλου, Καλλιαρίδης, Πιστόλας 6, Φιλόσογλου 1, Παπαδόπουλος 4, Τζωρτζίνης 3, Παπαγιάννης 5.

Διαιτητές: Τόλιος- Φωκίτης

Δίλεπτα: 3-1. Πέναλτι: 1/2- 2/4

Ο παρατηρητής Γιώργος Μπεμπέτσος έγραψε στο φύλλο αγώνα ότι οπαδός του γηπεδούχου σωματείου έκανε χρήση λέιζερ στο 09:29, κάτι που μετά από παρατήρηση δεν επαναλήφθηκε.