Τα 43 γκολ σε 30 λεπτά, το διπλό στον Βύρωνα και τα σχόλια για την φιλοξενία, ο Σαράφης που ...πυροβολεί και η κούραση από την μη προπόνηση, το εμπόδιο του βόλεϊ. Τα πάντα για τα 6 ματς σε Β΄ Εθνική Ανδρών και Α2 Γυναικών στο greekhandball.com - greekhandball.com

Το greekhandball.com σας παρουσιάζει την ταυτότητα όλων των αγώνων που πραγματοποιήθηκαν το Σάββατο, για την Α2 Εθνική Γυναικών και την Β΄Εθνική Ανδρών, όπως και φωτογραφίες αλλά και δηλώσεις.
Στα αξιοσημείωτα των παιχνιδιών, η σπουδαία εκτός έδρας νίκη του ΓΣ Παπασιδέρης επί της Δόξας Βύρωνος, σε όμορφη ατμόσφαιρα, τα 48 γκολ του Αρη Θεσσαλονίκης επί του Μακεδόνα σε αγώνα ανάμεσα σε ομάδες της ίδιας πόλης, με 43 γκολ στην επανάληψη,  η άνεση του Σαράφη ( 11 γκολ ) και του Τρίμπου ( 8 τέρματα ) στο σκοράρισμα αλλά και η...καραμπόλα βόλεϊ και χαντμπολ στην Κέρκυρα.Στην Καλλιθέα, επικράτησε όποιος είχε περισσότερες ανάσες.
Στην Κέρκυρα, ο Απόλλων Σταυρούπολης έβαλε μόλις 5 γκολ στο δεύτερο μέρος και έμεινε στην ισοπαλία.

Α2  ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ 19-19

Με καθυστέρηση 60 λεπτών ξεκίνησε ο αγώνας στην Κέρκυρα, καθώς, καθυστέρησε να τελειώσει αγώνας βόλεϊ που προηγήθηκε. Ωστόσο, Φαίακας και Απόλλων Σταυρούπολης πρόσφεραν αναμέτρηση με σασπένς, με τις φιλοξενούμενες να αρκούνται στην ισοπαλία, καθώς, έβαλαν μόλις 5 γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και έχασαν το σαφές προβάδισμα το οποίο είχαν αποκτήσει, με 5 γκολ.

Τα πεντάλεπτα : 1-1, 2-3, 4-5, 7-8, 8--11, 9-14 ( ημίχρονο ), 11-14, 11-14, 14-15, 15-17, 17-18, 19-19.

Διαιτητές : Τζαφερόπουλος-Λινάρδος.

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ : Βλαχοπούλου, Τραγαράκη, Ραϋμόνδη, Βαπτίσμα 5, Μάμαλου, Σκουρτάϊ 2, Ιωάννου 1, Γραμμένου, Ντάλλη 1, Παπαδάτου, Σουρβίνου, Μπατσούλη, Μάστορα 3, Μπάρου 7.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ : Αναγνωστοπούλου, Γεωργιάδου, Χωρίκη, Ζερβού 2, Δημητριάδου, Λευθέρη 6, Χαλάτση, Ζ.Πανικίδου 4, Π.Πανικίδου 3, Ο.Πεπόνη 1, Πάντου 1, Κοσμόγλου 1, Νίαρη 1, Ν. Πεπόνη.

Β΄ ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ

ΑΡΗΣ Θ.-ΜΑΚΕΔΩΝ Θ. 48-25

43 γκολ μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο σε αυτό το ματς, με τον Αρη να επικρατεί με 48-25 απέναντι στον Μακεδόνα των 10 παικτών και του μεγάλου μέσου όρου ηλικίας.

Τα πεντάλεπτα : 3-3, 8-3, 13-4, 17-6, 19-7, 21-9 ( ημίχρονο ), 24-10, 28-13, 32-17, 38-17, 42-21, 48-25.

Διαιτητές : Θεοδοσίου-Παλαμιώτης

ΑΡΗΣ : Δινολάρις 1, Πούλκος 5, Γιαβρόγλου 5, Καλοκίδης, Μούρτζινος 6, Σαράφης 11, Μαυρίδης 3, Σιπόπουλος 1, Σουγιουλτζής 5, Παντελάκης,  Τσακωνιάτης 1, Παπατέρπου 5, Μιχαηλίδης 2, Βολιώτης, Μπρόϊκος, Μπαλέτας 3.
ΜΑΚΕΔΩΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ : Ματζούνης 4, Σαββόπουλος 3, Γήτας 9, Μπαχάς 1, Μαστιχίδης, Κατσούνης 1, Κυρκενίδης 1, Γεωργιάδης 5, Μελαχρινός 1, Φλογενίδης.

Ο Νίκος Μωϋσής, υπεύθυνος του τμήματος χαντμπολ του Αρη, είπε στο greekhandball.com :
΄΄ Πρέπει να βελτιώσουμε την άμυνα μας αν θέλουμε να είμαστε ανταγωνιστικοί. Στόχος είναι να μπορέσουμε να φτιάξουμε μια ομάδα για τα επόμενα χρόνια με αξιώσεις για τις πιο μεγάλες κατηγορίες και αυτό δε θα γίνει σε ένα βράδυ. Έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας ακόμα και πρέπει να βλέπουμε ένα ένα τα παιχνίδια΄΄.

ΑΡΤΑ 2015-ΑΟ ΚΟΖΑΝΗΣ 18-29

Τα πεντάλεπτα : 2-3, 4-4, 4-9, 5-10, 6-13, 6-15 ( ημίχρονο ) 6-17, 7-18, 11-22, 13-26, 16-29, 18--29

ΑΡΤΑ 2015 :  Βαρέλης 1, Σ. Σάτος 1, Γείτονας 3,  Μηλιώνης 1, Κ.Μακρής 9, Λάμπρου, Μπισκανάκης 2, Σαλαμούρας, Δ.Σάτος 1, Κατόπης, Μπούκας, Σ.Μακρής.
ΚΟΖΑΝΗ : Χαντζιάρας, Καριπίδης 1, Μεταξάς 1, Μπούμπουλας 3, Μαυρίδης, Καραγεωργίου 7, Σιδέρης, Κοτανίδης 3, Φ.Πασχαλίδης 2, Ν.Πασχαλίδης, Γκούμπερι 5, Λαζαρίδης 1, Φιλόσογλου 3, Μετάνι 3, Παρανόμου.

Ο προπονητής της Κοζάνης Μάκης Μιχαηλίδης στο greekhandball. com  :
΄΄  Τα πρώτα δέκα λεπτά ήταν μέτρια. Μετά βρήκαμε  ρυθμό και το σκορ άνοιξε.  Σε γενικές γραμμές καλό  παιχνίδι από πλευράς μας΄΄.

ΔΟΞΑ ΒΥΡΩΝΟΣ-ΓΣ ΠΑΠΑΣΙΔΕΡΗΣ 21-22

Ο ΓΣ  Παπασιδέρης, με ψυχραιμία στα κρίσιμα τελευταία λεπτά, πήρε την νίκη στον Βύρωνα, με 22-21, υποχρεώνοντας στην πρώτη ήττα της την Δόξα.
Οι γηπεδούχοι σταμάτησαν στα 3 γκολ τον Δεληκούρα, όμως, αυτό δεν ήταν αρκετό.
Ακόμα 2 γκολ από τον Γιάννη Αϊβάζη, αυτή την φορά χωρίς αντίκρυσμα σε πόντο ή πόντους.

Τα πεντάλεπτα :  1 – 2, 1 – 6, 3 – 7, 5 – 8, 7 – 9, 8 – 11 (Ημίχρονο), 12 – 16, 15 – 19, 16 – 20, 18 – 21, 19 – 21, 21 – 22.

Π.Α.Ο. ΔΟΞΑ ΒΥΡΩΝΟΣ : Πολυμενόπουλος, Πορτογλής 1, Τσερπές 1, Χατζηλεξανδρής 4, Παπαπαύλου 3, Μωραίτης, Στυλιανός 1, Παπαδημητρόπουλος, Συνοδινός 3, Στεφανίδης 4, Καλαμάτας, Μπιτόπουλος 2, Γεωργίου, Αιβάζης 2, Σαλόγιαννος, Ζαχαριάδης

ΓΣ ΠΑΠΑΣΙΔΕΡΗΣ : Σουρλαντζής Ι., Βλαχάκης, Μπαντουράκης, Σουρλαντζής Δ. 5, Φακίνος, Τσεβάς, Αλεξανδρής 1, Βλάχος 5, Παύλου 1, Κορδογιάννης 1, Δεληκούρας 3, Κάββαλος, Τόλιας 1, Διαμαντής, Παπασπύρου 5, Χρόνης

Για τον ΓΣ ΠΑΠΑΣΙΔΕΡΗΣ, ο έφορος Γιάννης  Ξύδης στο greekhandball.com :
΄΄ Το ντέρμπι αυτής της αγωνιστικής, ήταν ανάμεσα σε 2 ομάδες αήττητες μέχρι σήμερα.
Η ομάδα μας ξεκίνησε δυνατά και με πολύ καλή άμυνα ,έτσι πήρε την διαφορά.
Στη συνέχεια η αντίπαλη ομάδα ανέβασε και αυτή την απόδοση της με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει,   μονο με 3 γκολ διαφορά υπέρ μας.
Στο 2ο ημίχρονο η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα, των 3-4 γκολ ,με τις 2 ομάδες λόγω άγχους να κάνουν αρκετά λάθη.
Στα τελευταία 2 λεπτά κάναμε διαχείριση της διαφοράς και τελικά το ματς έληξε με ένα γκολ υπέρ μας, καθώς χάσαμε ευκαιρίες από τα 6 μέτρα.
Να σημειωθεί ότι η υποδοχή και το κλίμα από την Δόξα Βύρωνα ,ήταν σε πολύ φιλικά επίπεδα΄΄.

Και το σχόλιο της Επιτροπής Χαντμπολ της Δόξας Βύρωνος στο greekhandball.com :
΄΄ Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι από την εικόνα μας. Αν και βρεθήκαμε πίσω στο σκορ καταφέραμε να φέρουμε το ματς στο γκολ. Ίσως αν είμασταν λίγο πιο προσεκτικοί να κερδίζαμε κιόλας, έναν πολύ δυνατό και αξιόμαχο αντίπαλο. Αυτό το παιχνίδι όχι μόνο δε μας στεναχώρησε , αλλά μας κάνει να σκεφτόμαστε και το κάτι παραπάνω για την κατηγορία΄΄.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ -ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨΕΛΗΣ 24-18

Διαιτητές : Μπράμου-Λεφάκης

ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ :Φωτόπουλος, Σκλαβούνος, Παπαδημητρίου 2, Πανταζής 5, Δουμπαρατζής 2, Γύθουας, Δαλέκος 2, Τσέλιος, Μασουρίδης, Χανέλλι, Πολλάκης 3, Ψαρρός 7, Φούντας, Μπρέλλας, Καύκουλας 3.
ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨΕΛΗΣ : Αλ.Αναγνώστης, Βασιλείου, Αρ. Αναγνώστης 1, Σάρδης, Νεοχωρίτης, Σκληρός 1, Σαμπάτης, Παχάκης 1, Τσάκωνας 3, Βασάλος 1, Κολλαϊτης, Γκολέμι 1, Παπαντωνίου, Βαρελτζής 2, Τρίμπος 8, Κοντογιώργος.

Ο Σπύρος Τρίμπος, σκόρερ του Πήγασου στο greekhandball.com  :
΄΄Το παιχνίδι δε ξεκίνησε καλά για εμάς και καταναλώσαμε σημαντική ενέργεια για να φτάσουμε στα δύο γκολ διαφορά τού ημιχρόνου. Στο δεύτερο πάλι ξεκινήσαμε μουδιασμένα με αποτέλεσμα η διαφορά που πήρε ο Έσπερος να μη μαζεύεται λόγο κούρασης και έλλειψη προπόνησης. ( Το γήπεδο μας το Μετς είναι κλειστό λόγο εργασιών αρκετές μέρες). Καλή συνέχεια και στις δύο ομάδες και πιστεύω να παρουσιαστούμε πιο ανταγωνιστικοί στο επόμενο παιχνίδι με τη Λαμία εκτός΄΄.

ΠΟΝΤΙΟΙ ΚΙΛΚΙΣ-ΓΕ ΔΡΑΜΑΣ 23-18

Tα πεντάλεπτα :  0-1, 2-3, 3-5, 7-5, 10-9, 12-12 ( ημίχρονο ), 13-12, 15-13, 17-13, 18-15, 20-16, 23-18.

ΠΟΝΤΙΟΙ ΚΙΛΚΙΣ : Κ.Κωστόπουλος, Δ.Κωστόπουλος 6, Γ.Κωστόπουλος 3,  Καλαϊτζής 1 , Ιωαννίδης, Βαλής, Πελίδης 5, Καζαντζής, Μωϋσίδης, Ασλανίδης, Σαπαβασίλης 7, Ορμανίδης 1, Καζακαλίδης.
ΓΕ ΔΡΑΜΑΣ :  Παυλίδης 2 , Λαζαρίδης 3,  Πετρίδης 2, Σερταρίδης 1 , Κελέσογλου , Λιόντος 2, Ιορδανίδης 1,  Καραγιάννης 5 , Αράπογλου, Ασλανίδης, Βελκόπουλος 1 , Αντωνίου 1.

Ο Kώστας Κωστόπουλος των Ποντίων Κιλκίς στο greekhandball.com :

΄΄Δύσκολη νίκη σε ένα δυνατό παιχνίδι απέναντι σε μια έμπειρη και καλή ομάδα.
Στο πρώτο ημίχρονο έγινε ένα αμφίρροπο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ.
Η ομάδα μου ξεκίνησε το ματς με αρκετά λάθη και άστοχα σουτ αποτέλεσμα βιαστικών επιθέσεων αλλά και της ικανότητας του αντίπαλου τερματοφύλακα.
Στο δεύτερο ημίχρονο βρήκαμε την ηρεμία και την ισορροπία μας και κερδίσαμε με σχετική άνεση η οποία μας έδωσε το δικαίωμα να χρησιμοποιήσουμε και τους μικρούς σε ηλικία αθλητές μας.
Συγχαρητήρια αξίζουν στην Δράμα για την απόδοση της και ήταν ιδιαίτερη χαρά που βρήκαμε φίλους μετά από πολύ καιρό΄΄ .