Επιστροφή στις νίκες για τη Βέροια 2017 - greekhandball.com

Επιστροφή στις νίκες για τη Βέροια 2017

Ανεβάζοντας την απόδοση της στο δεύτερο ημίχρονο, η Βέροια 2017 πήρε τη νίκη από το Πανόραμα, με σκορ  30-25, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 7ης αγωνιστική της Α1 γυναικών. Στον αγώνα που μεταδόθηκε σε live score από το greekhandball.com, η ομάδα από τη Βέροια, η οποία έχει 5 αγώνες (εκκρεμεί ο αγώνας της με ΠΑΟΚ) , έφτασε τους 6 βαθμούς και παρέμεινε στην 4η θέση της βαθμολογίας, ενω το Πανόραμα παρέμεινε στην 7η θέση με 4 βαθμούς σε 6 αγώνες.

Αν και το Πανόραμα ήταν αυτό που άνοιξε το σκορ με την Προκοπίδου, οι παίχτριες της Βέροιας πέρασαν μπροστά στο 6ο λεπτό με την Κόβιτς να κάνει το 2-1, με τις γηπεδούχες, έχοντας ως επιθετική αιχμή την Σέρβα περιφερειακή, να διατηρούν μέχρι το 20' ενα ισχνό προβάδισμα 1-2 τερμάτων, αναγκάζοντας σε εκείνο το σημείο την Έλλη Κουμιτσάρσκα, να πάρει τάιμ άουτ με το σκορ να βρίσκεται στο 7-5. Αυτή η διακοπή, όπως αποδείχτηκε, βοήθησε τις φιλοξενούμενες, οι οποίες με τέρματα τον Καραβέλη και Προκοπίδου, ισοφάρισαν σε 7-7 στο 23'. Στα λεπτά που απέμεναν για την ανάπαυλα, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τη Βέροια 2017 να προηγείται  με 12-11 στη λήξη του ημιχρόνου, με ενα τέρμα της Ανθίτση, σχεδόν με τον ήχο της κόρνας και ενώ είχε προηγηθεί το τάιμ άουτ από τον Κώστα Χαραλαμπίδη για την εκτέλεση της τελευταίας επίθεσης από τις γηπεδούχες.

Στην επανάληψη η Βέροια 2017 μπήκε πολύ καλύτερα στο παιχνίδι και με την Πιτούλια κάτω από τα δοκάρια να πραγματοποιεί πολύ καλή απόδοση, δημιούργησε σύντομα μια διαφορά 3-5 τερμάτων, την οποία, παρά τις προσπάθειες του Πανοράματος ιδιαίτερα στο τελευταίο δεκάλεπτο να πλησιάσει, κράτησε μέχρι το τέλος με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 30-25

ΒΕΡΟΙΑ 2017 - ΑΕΠ ΠΑΝΟΡΑΜΑ
Πεντάλεπτα: 1-1, 3-2, 5-2, 7-5, 8-8, 12-11 (ημ) 15-13, 18-15, 21-18, 23-18, 25-22, 30-25
ΒΕΡΟΙΑ 2017 (Χαραλαμπίδης) : Καραμπατσάκη, Τζούρισιτς 4, Τσαουσίδου 2, Κόβιτς 11 Καραχαρίση 2, Μαστάκα 4, Γεωργιάδη, Μπασμά, Δελησάββα, Πιτούλια, Ανθίτση 2, Βασιλειάδου 2, Τηλαβερίδου, Τσιτλακίδου 3.

ΠΑΝΟΡΑΜΑ (Κουμιτσάρσκα) : Κουτσιμανή, Ράτσικα, Σπανού, Προκοπίδου 6, Αργυροπούλου 9, Λιούκα 1, Κουλούρη, Τσερεπή, Γ.Παπαδοπούλου, Κυρικλίδου 2, Αμανατίδου 5, Κουκλοτίδου,  Αναστασιάδου, Καρτσίου, Καραβέλη 2, Α,Παπαδοπούλου

Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας Δίλεπτα: 4-3 Πέναλτι: 5/5 - 6/6

Photo Credits: pliroforiodotis.gr