ΕΣΧΑ Εφήβων: Η ΑΕΚ νίκησε εκτός έδρας τον Ολυμπιακό, ντέρμπι στη Νέα Ιωνία, εύκολα ο Δούκας - greekhandball.com

Το greekhandball.com παρουσιάζει τα χθεσινά (28/11) αποτελέσματα των βραδινών αναμετρήσεων, της 1ης αγωνιστικής, της δεύτερης φάσης, του Πρωταθλήματος Εφήβων της ΕΣΧΑ, για τον όμιλο 1-6.
Σημειώνεται πως το μοναδικό παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής του ομίλου 7-9, Δόξα Βύρωνος-Ηλυσιακός, δεν έχει οριστεί ακόμα.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Η ΑΕΚ επικράτησε εύκολα του Ολυμπιακού, στο «Μελίνα Μερκούρη, με 30-15. Η ομάδα του Αλέξη Αλβανού βρισκόταν με 11 γκολ μπροστά στο σκορ, στο ημίχρονο (5-16) και έχοντας ως πρώτο σκόρερ τον Γιάνκα, που πέτυχε 8 τέρματα, κατάφερε να νικήσει τους Ερυθρόλευκους.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΕΚ 15-30

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 2-2, 3-6, 4-9, 4-13, 5-16 (σκορ ημιχρόνου), 8-17, 10-17, 12-21, 12-23, 14-25, 15-30

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καρασαββίδης Γ.): Κιαρτζίδης, Κουκουλάς 5, Κωστόπουλος, Βαζαίος, Κεμπίσογλου 2, Κετιμές, Κιουλτζίδης, Νάκος 4, Μαρινάκης, Παπαδάκης 1, Παπαδόπουλος, Βληκίδης, Προκοπίου, Καραμπουρνιώτης 2, Κουτουλογένης 1, Σωτηρίου

ΑΕΚ (Αλβανός Α.): Βυθούλκας 2, Λαζάρου 1, Αθανασάκος, Δικαιούλιας, Γιάνκα 8, Ασλής, Σοφιανός, Βασιλόπουλος, Στάθης, Κοτσιώνης 5, Βασιλείου-Τσάφος 3, Ζαφειράκης 2, Κοβάνης 4, Σιγάλος, Καρράς 2, Βεζύρης

Διαιτητές: Ζήσης - Χαραλαμπίδης, Δίλεπτα: 4-1, Πέναλτι: 0/2 - 3/5

Ο Δούκας δεν δυσκολεύτηκε (34-21) κόντρα στον Άρη Νικαίας, στο «Δαΐς». Το σύνολο των Εκπαιδευτηρίων είχε την καθολική υπεροχή σε όλη την διάρκεια του ματς, δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα και έφτασε σε μία άνετη νίκη.

ΔΟΥΚΑΣ - ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 34-21

ΔΟΥΚΑΣ (Τσαβδαρίδης Κ.): Μάνος 5, Χατσατουριάν 4, Παναγιώτου 5, Αθανασόπουλος, Παγιάτης 5, Πουλιάσης 1, Βασιλοπουλος, Κολεζάκης 1, Μπατής 2, Βούλγαρης 4, Ρούμπης, Γερουλάνος 7, Κωνσταντόπουλος, Βάρσος, Κασιώνης, Στεφανίτσης

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Τούτσης Α.): Εφραιμίδης, Θεοδώρου, Μπάλκος 2, Παιπάης 3, Στάθης, Σάλα 1, Στιβγούλης 4, Καραμπέκιος 3, Ζιώγας 2, Αναστασίου 3, Γρέκας 2, Συρίγος, Βαρδασόπουλος 1, Σάμιος, Κουσούλης, Συρίγος

Διαιτητές: Σκλαβενίτης , Δίλεπτα: 10-5, Πέναλτι: 1/2, 1/3

Σε ντέρμπι εξελίχθηκε η αναμέτρηση μεταξύ της Νέας Ιωνίας και του Πανελληνίου, στο γήπεδο της πρώτης. Παρ' όλα αυτά, τα παιδιά του Νίκου Σαμαρά νίκησαν μ' ένα γκολ διαφορά (31-30), σε παιχνίδι με αρκετές εναλλαγές στο σκορ. Γύρω στο 40' του αγώνα, ο Πανελλήνιος πήρε για πρώτη φορά τα ηνία, τα οποία διατήρησε έως το φινάλε.

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ - ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 30-31

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ (Μπένιας Γ.): Στέφανι 1, Μπάμπε, Δανέζης 10, Γκόμπλιας, Χρυσολώρας 7, Χειμωνίδης 5, Σταματελόπουλος 1, Χαλμούκης, Παπαντωνίου 2, Κούτσος, Πετρατζάς 2, Σαλαμάς 2

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Σαμαράς Ν.): Πετσούνης, Σμυρνιώτης 4, Βερτζώνης 10, Ψαρρός 6, Γιαννουδάκης, Κασκαούτης 1, Ρεπούλιας 1, Παντελόπουλος 2, Γκορόγιας, Μανιάτης, Γέτο, Χριστόπουλος, Κασόλας, Γιαννουλάκης 7

Διαιτητές: Γιακάλης - Γερουλάνος, Δίλεπτα: 1-8, Πέναλτι: 5/5, 2/2