Ο Ολυμπιακός συνεχίζει αήττητος, επιβλήθηκε του μαχητικού Φαίακα - greekhandball.com

Ο Ολυμπιακός συνεχίζει αήττητος, επιβλήθηκε του μαχητικού Φαίακα

Ο Ολυμπιακός συνεχίζει ακάθεκτος την πορεία του στη  Handball Premier, μετά τη νίκη του με 32-22 επί του Φαίακα Κέρκυρας, σε παιχνίδι της όγδοης αγωνιστικής, που διεξήχθη στο κλειστό του Ρέντη "Μ.Μερκούρη".  Οι ερυθρόλευκοι με αυτόν τον τρόπο έκαναν το οκτώ στα οκτώ στο πρωτάθλημα και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στο παιχνίδι του Κυπέλλου κόντρα στον Φίλιππο Βέροιας.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι αν και ξεκίνησαν νωθρά (8-3 στο δέκατο τέταρτο λεπτό), κατάφεραν να πλησιάσουν στα δύο γκολ, με το τέρμα του Χάλαρη (9-7). Ο Φαίακας ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικός για τριάντα λεπτά, με τους  παίκτες του να προσπαθούν να "τρέξουν" το γήπεδο όποτε αυτό ήταν δυνατό. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 17-14 υπέρ των "ερυθρόλευκων".

Στο δεύτερο μέρος ωστόσο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε, με τους γηπεδούχους να βελτιώνουν την άμυνα τους, με αποτέλεσμα να ξεφύγουν με έξι τέρματα (24-18,  Μπάγιος). Στο τελευταίο εικοσάλεπτο, διατήρησαν εύκολα το προβάδισμά τους, φτάνοντας τελικά σε μια μια άνετη επικράτηση.

Πρώτος σκόρερ για  τον Ολυμπιακό ο Μπάγιος με 7 τέρματα. Για τους Φαίακες ο Χερουβείμ σημείωσε 6.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-2, 8-3, 11-8, 13-12, 17-14 (ημ.), 19-16, 22-18, 26-19, 28-20, 30-20, 32-22

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Σπίκιτς, Nομικός 3, Μάϊνας, Τζηράς 3, Καραμπουρνιώτης 1, Μούγιτς 2, Μάλλιος 5, Τερλέτσκι, Κανδύλας 1, Μπάγιος 7, Δεληχρήστος 5, Λιάπης 2, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος, Μιχαηλίδης 3.

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ (Νικόλαος Ριγανάς):Τζούκας, Δούγιας 2,  Σουλάνης, Δέσπος 2, Κουλούρης, Μάτοβιτς, Κόντης 4, Τσιλιμπάρης, Χερουβείμ 6, Δελλής 5, Πίτος, Βλαχόπουλος, Χάλαρης 3, Γιαννακόπουλος, Σκουρτάι, Νάστος

Διαιτητές:  Χαραλαμπίδης- Ζήσης

Δίλεπτα: 3-3  Πέναλτι: 5/6 – 1/4