Παλικάρι ο Ολυμπιακός, έπαιξε στα ίσα την γιγαντιαία, Μέλσουνγκεν, αλλά αποκλείστηκε - greekhandball.com

Ο Ολυμπιακός κοίταξε στα μάτια, παρά τις σημαντικές απουσίες παικτών του, τον γίγαντα ονόματι Μέλσουνγκεν, ωστόσο δεν κατάφερε να ανατρέψει την διαφορά τερμάτων της πρώτης αναμέτρησης και αποκλείστηκε από την συνέχεια του EHF Cup. Οι Πειραιώτες ηττήθηκαν με 20-19, στο «Μελίνα Μερκούρη», αλλά μόνο υπερήφανοι θα πρέπει να αισθάνονται, έπειτα από την συγκλονιστική εμφάνισή τους κόντρα σε μία ομάδα πολλών εκατομμυρίων ευρώ...
Οι Ερυθρόλευκοι πήραν σε κάποια σημεία του αγώνα το προβάδισμα, όμως δεν κατάφερναν να το διατηρήσουν, αφού οι Γερμανοί ισοφάριζαν πολύ γρήγορα. Ο Λέμος με 7 γκολ και ο Μάλλιος με 5, αλλά και ο τερματοφύλακας, Τσιλιμπάρης, ήταν οι πολυτιμότεροι για τους γηπεδούχους, που φάνηκαν ιδιαίτερα διαβασμένοι στο παιχνίδι. Χαρακτηριστικό, μάλιστα, είναι το γεγονός πως η διαφορά «άνοιξε» στα τρία τέρματα, σχεδόν πέντε λεπτά πριν από το φινάλε.
Οι οπαδοί του Ολυμπιακού καταχειροκρότησαν τους παίκτες του Γιώργου Ζαραβίνα, ενώ πάρτι στήθηκε στο τέλος του ματς μεταξύ αθλητών και εξέδρας της Μέλσουνγκεν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΜΕΛΣΟΥΝΓΚΕΝ 19-20

Τα πεντάλεπτα: 0-1, 2-3, 4-5, 7-7, 8-9, 9-11 (σκορ ημιχρόνου), 12-11, 14-14, 15-16, 16-16, 17-19, 19-20

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Αραπακόπουλος 1, Μπάγιος, Μπογκούνοβιτς, Δεληχρήστος, Κανδύλας 1, Καραμπουρνιώτης 1, Λιάπης, Μάλλιος 5, Μιχαηλίδης, Μούγιτς, Νομικός, Σπίκιτς, Τερλέτσκι, Λέμος 7, Τσιλιμπάρης, Τζηράς 4

ΜΕΛΣΟΥΝΓΚΕΝ: Αλλέντορφ 2, Ντάννερ, Χάφνερ 2, Ιγκνατόφ 2, Κουν 1, Κούνκελ, Λέμκε, Μάριτς 4, Μίκελσεν 6, Πάβλοβιτς 1, Ράιχμαν, Σάλγκερ, Σνέιντερ, Σιντόροβιτς 2, Σίμιτς, Σόστραντ

Διαιτητές: Πίρβου - Ποτιρνίκε (Ρουμανία), Δίλεπτα: 6-6, Πέναλτι: 3/3-2/4