Ο Διομήδης πήρε το θρίλερ - greekhandball.com

Ο Διομήδης πήρε το θρίλερ

Σε μια αναμέτρηση με συγκλονιστική εξέλιξη, ο Διομήδης Άργους πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη με σκορ 27-26, κόντρα στον Δούκα,μέσα στο κλειστό του Δαϊς. Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη για τους "Λύκους", οι οποίοι δείχνουν να βελτιώνουν την εικόνα τους, μετά την έλευση του Γιώργου Χαλκίδη.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά και βρέθηκαν να προηγούνται με 5-0 στο 7:16 χάρη στα τέσσερα γκολ του Τότου και ένα του Κρητικού. Οι παίκτες του Γιώργου Χαλκίδη ισορρόπησαν, μετά το νωθρό τους ξεκίνημα, μειώνοντας σε 7-5 με τον Μάνθο. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 15-11, με τον Δούκα να δείχνει να "πατάει" καλύτερα.
Στο δεύτερο μέρος ωστόσο, ο "ψυχωμένος" Διομήδης με ένα 4-0, έφερε το παιχνίδι στα ίσια (15-15). Από εκεί και μετά, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι- χέρι στο σκορ, και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν για πρώτη φορά... κεφάλι  με τον Γκολούμποβιτς (21-22 στο 44:23). Μέχρι το φινάλε, οι δύο ομάδες πάλεψαν για τη νίκη, με τον Διομήδη τελικά να αποδεικνύεται πιο ψύχραιμος και να κατακτά δύο σημαντικούς βαθμούς.

Πρώτοι σκόρερ του αγώνα ο Μπόσκος και ο Τότος οι οποίοι σημείωσαν από 8 γκολ.

Τα πεντάλεπτα:3-0, 6-1, 7-5, 10-7, 12-9, 15-11 (ημίχρονο), 16-15, 20-18, 21-22, 23-24, 24-26, 26-27 (τελικό)

Δούκας (Μπούνας): Ζαλώνης , Κρητικός 3, Τόμπρος, Παγιάτης 4, Μελετάκος 2, Μπραουδάης, Πολύδωρος 6, Καρακεχαγιάς, Ντούνης 2, Τότος 8, Γερουλάνος 1, Τζανιδάκης, Μπεκιάρης, Κολλύρης, Μπαλάσκας, Στεφανίτσης

Διομήδης (Χαλκίδης): Τζίμπουλας, Μαρκατάτος, Κρεμαστιώτης 2, Τσιγαρίδας 1, Ραντουλέσκου, Τσάκαλος 1, Παπαντωνόπουλος, Ντασέβιτς, Σπέντζος, Σμυρνιώτης, Μπόσκος 8, Χαντέλης 4, Ξαγοράρης, Μάνθος 5, Λίμα 4, Γκολούμποβιτς 2

Διαιτητές: Τσάκωνας- Φωκίτης

Δίλεπτα: 7-6. Πέναλτι: 1/1-8/9. Κόκκκινη κάρτα: Τσάκαλος (Τρία δίλεπτα)