Έσπασε το... ρόδι ο Άρης Νίκαιας - greekhandball.com

Έσπασε το... ρόδι ο Άρης Νίκαιας

Μια τρομερή εμφάνιση της Ανδρίτσου (12 γκολ), οδήγησε τον Άρη Νίκαιας στην πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών, κόντρα στο Πανόραμα (28-23). Οι γηπεδούχες ήταν καλύτερες σε όλη τη διάρκεια και έδειξαν ότι σιγά σιγά βρίσκουν τα πατήματά τους. Στο πρώτο ημίχρονο το Πανόραμα προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ, αλλά ένα επιθετικό ξέσπασμα του Άρη Νίκαιας, έδωσε ... αέρα τριών τερμάτων στις παίκτριες του Γιάννη Ανταλή (14-11).
Στο δεύτερο μέρος, το σκηνικό έμεινε το ίδιο με την διαφορά να παίρνει ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις. Εξαιρετική ήταν τέλος η  τερματοφύλακας των γηπεδούχων, Παρέσογλου, η οποία κατά διαστήματα πραγματοποίησε εξαιρετικές επεμβάσεις.Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 28-23. Για το Πανόραμα, πρώτη σκόρερ ήταν η Προκοπίδου με 6 γκολ.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-3, 6-6, 9-8, 11-10, 14-11 (ημίχρονο), 16-12, 19-14, 21-16, 25-18, 25-20, 28-23

Άρης Νίκαιας: Σπανοπούλου, Διακογιάννη 1, Καραγιάννη 8, Σιτόγλου, Μαυρογεώργη, Σαούλου,  Σαββαλάκη Αθ., Σαραντάκου 2, Δωροθέου 5, Σιάπχα, Ανδρίτσου 12, Σαββαλάκη Δ., Μανιά, Ταβλαρίδη, Παρέσογλου, Ευαγγελάκου

Πανόραμα: Κουτσιμανή, Ράτσικα, Σπανού, Αργυροπούλου 5, Λιούκα 1, Αλυγιζάκη, Κάρτσιμ, Κυρικίδου 1, Αμανατίδου 2, Κουκλοτίδου, Προκοπίδου 6, Τσερεπή, Καραβελη 7, Παπαδοπούλου Αγ. 1, Κουλούρη, Παπαδοπούλου Γ.

Δίλεπτα: 1-6. Πέναλτι: 4/5- 2/3