Πιο ψύχραιμη στο φινάλε η Δράμα, πήρε τη νίκη κόντρα στον Άρη Νίκαιας - greekhandball.com

Πιο ψύχραιμη στο φινάλε η Δράμα, πήρε τη νίκη κόντρα στον Άρη Νίκαιας

Μεγάλο «διπλό» πήρε η Δράμα κόντρα στον Άρη Νίκαιας, με σκορ 34-31, στο παιχνίδι που έκλεισε την αυλαία της έβδομης αγωνιστικής της Handball Premier. To παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη με το αποτέλεσμα να κρίνεται στα τελευταία λεπτά.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα, παίρνοντας προβάδισμα τριών τερμάτων, στο δέκατο λεπτό, με γκολ του Κουρτίδη (6-3). Ο Άρης Νίκαιας ισορόπησε γρήγορα  με τον Λαδάκη να κάνει το 8-8 στο 15:45. Από εκεί και μετά ο αγώνας έγινε… ροντέο με τις δύο ομάδες να είναι κοντά και να σκοράρουν ακατάπαυστα. Το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 18-18.

Στις αρχές του δευτέρου μέρους, οι Δραμινοί βελτίωσαν την άμυνά τους, και φάνηκε ότι θα «καθαρίσουν» νωρίς. Ωστόσο, οι παίκτες του Τάκη Μελετάκου, με αντεπίθεση διαρκείας, ισοφάρησαν σε 31-31, παρά το γεγονός ότι είχαν βρεθεί πίσω στο σκορ με 26-30, 10 λεπτά πριν το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι τελικά, έδειξαν μεγαλύτερη ψυχραιμία και με δύο γκολ του Ντράσκιτς και ένα του Παπάζογλου, έφτασαν στην τελική επκράτηση.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Ντράσκιτς με 13 γκολ. Από την άλλη πλευρά, ο Λαδάκης σημείωσε 10.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-5, 7-8, 10-11, 15-15, 18-18 (ημίχρονο), 20-21, 21-25, 25-27, 25-29, 28-31,, 31-34 (τελικό)

Άρης Νίκαιας (Μελετάκος): Λαδάκης 10, Ταουσάνης 4 , Αθανασίου 1, Βλάχος 2, Μελετάκος 3, Γρηγοράκης, Μουλιάτος, Παπαδημητρίου, Ασβεστάς 3, Μαλανδρένιας 1, Παπαδόπουλος, Ταβλαρίδης 1, Μιμίκος 1, Χουρσουντιάν, Χαραλάμπους 5, Γραματικόπουλος

Δράμα (Βαλαβάνης): Γουργούμης, Παπάζογλου Ελ., Καφαντάρης, Χαϊτίδης 6, Κοβογλανίδης 5, Κοτσαμαρίκογλου, Κουρουτζίδης 2, Παπάζογλου Αθ. 4, Παγωνίδης, Τουνγκελίδης 2, Τσιτσίγκος, Ντράσκιτς 13, Αντάμοβιτς, Φραγκούλης, Κουρτίδης 1, Θωμίδης 1

Διαιτητές: Τσάκωνας- Φωκίτης

Δίλεπτα:9-9. Πέναλτι: 4/8-3-/3 Κόκκινη κάρτα: Κοτσαμαρίκογλου (τρία δίλεπτα)