Πρώτη νίκη για τον Πανελλήνιο - Τίποτα σοβαρό με Χατζηγιάννη - greekhandball.com

Πρώτη νίκη για τον Πανελλήνιο - Τίποτα σοβαρό με Χατζηγιάννη

Ο Πανελλήνιος υποχρέωσε, στο γήπεδό του, τον Ηλυσιακό στην πρώτη του ήττα στο Πρωτάθλημα. Η ομάδα του Δημήτρη Στραβομύτη, που είχε φέρει ισοπαλία (23-23) στην 1η αγωνιστική κόντρα στον Αθηναϊκό, νίκησε με 22-17.
Το καλύτερο επίπεδο φυσικής κατάστασης των γηπεδούχων έπαιξε, κυρίως, το ρόλο του, ώστε να διευρυνθεί η διαφορά προς το τέλος της αναμέτρησης. Το ημίχρονο έληξε με 10-8 υπέρ του Πανελληνίου.
Ο παίκτης των γηπεδούχων, Χαρίτος Χατζηγιάννης, τραυματίστηκε στο πρόσωπο λίγο πριν από την λήξη του πρώτου μέρους και δεν κατέστη δυνατό να συνεχίσει στο ματς. Συγκεκριμένα, χτύπησε στην κάτω γνάθο και αισθάνθηκε πως αυτή είχε μετακινηθεί, ενώ παράλληλα οι υπεύθυνοι της ομάδας ανησύχησαν για το ενδεχόμενο να έχει υποστεί διάσειση. Έτσι, κλήθηκε το ΕΚΑΒ, όμως ο Χατζηγιάννης δεν μεταφέρθηκε, τελικά, στο νοσοκομείο και πλέον αναρρώνει στο σπίτι του, έχοντας ξεπεράσει το σοκ. Δείχνει, μάλιστα, να επανέρχεται, αφού δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα στην επικοινωνία, ενώ η γνάθος του δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 22-17

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-4, 5-6, 8-7, 10-8, 10-8 (σκορ ημιχρόνου), 12-9, 13-11, 18-12, 19-12, 20-14, 22-17

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Στραβομύτης Δ.): Μαυρομάτης Γ., Μακρυγιάννης 1, Χατζηγιάννης 2, Μαυρομάτης Δ. 1, Χαρμπής 2, Νιντερέγγερ 1, Ζάτσε 4, Ρεπούλιας, Διάρας, Μπαρμπαράκης, Ξανθόπουλος 4, Τσιάκουλης 1, Μπαλάσκας, Δούγιας, Αλιτάκος 6, Ζαφείρης.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Κρεμόνας Ν.): Μπανιάς, Τσέτσος, Αστέρης, Διαμαντάκος, Λάλας 3, Σόκολι, Λάγιος, Οικονόμου 2, Μίχος 1, Σιατιρλής 2, Αρζόγλου, Μιχαότι 4, Τριανταφύλλου 2, Θεοδοσόπουλος, Κολιούλης 3, Δήμου

Διαιτητές: Τσάκωνας – Ψύλλος, Δίλεπτα: 7-5, Πέναλτι: 0/1, 1/2