Ιστορικό ευρωπαϊκό παιχνίδι στα Νησιά Φερόε
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEieI_uAMSAQXPO9dC1vCVbfRCa68LqQBe-PtEasuHz0aiX9TyCxIl-hOFkZZ5JVOFnlMjiPBwKM1hFk4yPu_PklrDgCWZZXWLyUxBnm9xUTNZxkop4v_Pj4HzRu492wYfb1CXipOWJDZvY/s1600/DQvUMm7H0OUJtAJngp2LFWDFDhe823LU4xNcRXGVSEeOhZlxP36uhgAQX--v8M1Hsi8jRXWDt4Bb-Rpda9gjYJxjnH4cOH7KV17jSzu6bWU.jpg)
Ιστορικής σημασίας είναι το παιχνίδι, που πρόκειται να διεξαχθεί αύριο (11/10), μεταξύ της Η71 και της Μάριμπορ Μπράνικ, για το Τσάλεντζ Καπ. Η Η71 είναι ομάδα των νησιών Φερόε και εδρεύει στην πρωτεύουσα, Τόρσαβν, η οποία έχει τα... πρωτεία της μικρότερης πρωτεύουσας στον κόσμο, με μόλις 20.000 πληθυσμό.
Η πόλη, Τόρσαβν, λοιπόν, θα ζήσει ξεχωριστές στιγμές φιλοξενώντας, για πρώτη φορά, ευρωπαϊκή αναμέτρηση χάντμπολ. Η Πρωταθλήτρια στα νησιά Φερόε, Η71, κάνει, όπως είναι προφανές, το ντεμπούτο της στην Ευρώπη, ενώ δύο ημέρες αργότερα (13/10) η Σλοβένικη, Μάριμπορ Μπράνικ, θα αναλάβει εκείνη τον ρόλο της οικοδέσποινας.
Η Μάριμπορ έχει ελαφρώς μεγαλύτερη εμπειρία στην Ευρώπη. Αυτή η φορά θα είναι η έβδομή της σε ευρωπαϊκή διοργάνωση, έπειτα όμως από απουσία τριών ετών.
No comments
Post a Comment