Άμυνα από... ατσάλι ο ΠΑΟΚ - greekhandball.com

Άμυνα από... ατσάλι ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ με όπλο την τρομερή του άμυνα έφτασε σε μια άνετη επικράτηση επί της Αναγέννησης Άρτας με σκορ 26-13 (13-5 ημίχρονο), στο «σπίτι του χάντμπολ» στην Μίκρα. Έτσι ξεκίνησε με το...δεξί στις εγχώριες υποχρεώσεις του και έδειξε γιατί θεωρείται το φαβορί για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος. Οι παίκτριες του  Δημήτρη Πελεκίδη πήραν από την αρχή το προβάδισμα με ένα σερί 6-0, ενώ δέχθηκαν για πρώτη φορά γκολ στο δέκατο έκτο λεπτό. Στη συνέχεια κατάφεραν να αυξήσουν και άλλο τη διαφορά τους, με τις Χατζηπαρασίδου και Γκάτζιου να πετυχαίνουν από 7 γκολ.
Για την ομάδα της Άρτας, Τσιομπάνου και Νταβίντοβιτς είχαν από τέσσερα τέρματα.

Πεντάλεπτα: 2-0, 4-0, 6-0, 8-2, 10-3, 13-5 (ημίχρονο) 15-6, 16-7, 18-9, 18-9, 22-11, 26-13 (τελικό)

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Χατζηπαρασίδου 7, Ευμορφίδου, Γκάτζιου 7, Κρίτζαλη 1, Μεντεσίδου, Νίκολιτς, Καμπόιμ, Φερφόλια 3, Ζυγούρα 4, Βαφειάδου, Παναγιωτίδου 1, Σαμολαδά 1, Κωστοπούλου, Ματαρώνα, Μούρνου, Τσικνάκη

Αναγέννηση Άρτας (Ντάλας): Μάμαλη, Εμμανουηλίδου 1, Νάκο 1, Σκάρα 2, Θεοδοσοπούλου Β., Σπυριδοπούλου 1, Τσιομπάνου 4, Σαϊντοβα, Κολτούκη, Κανάρα, Θεοδοσοπούλου Σ., Νταβίντοβιτς 4

Διαιτητές: Λινάρδος- Νικολαΐδης

Δίλεπτα: 3 – 5

Πέναλτι: 2/4 – 3/3