Ο ΠΑΟΚ πήρε αυτό που άξιζε στη Νεάπολη, 25-18 τον Ιωνικό Ν.Φ. - greekhandball.com

Ο ΠΑΟΚ πήρε αυτό που άξιζε στη Νεάπολη, 25-18 τον Ιωνικό Ν.Φ.

Δεύτερη διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα της Handball Premier για τον ΠΑΟΚ, που νίκησε δίκαια  στη Νεάπολη τον Ιωνικό Ν.Φ. με 25-18 ( ημίχρονο 15-9 ).
Οι Θεσσαλονικείς, ήταν καλύτεροι από την αρχή έως το τέλος του αγώνα και πέτυχε να πάρει τους δύο βαθμούς, έστω και αν κατά διαστήματα οι φιλοξενούμενοι ήταν επικίνδυνοι στις αντιδράσεις τους.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, χρειάσθηκαν επτά  λεπτά ώστε να σκοράρει για πρώτη φορά στο ματς ο Ιωνικός Ν.Φ. ενώ η ροή των προσπαθειών των δύο ομάδων, επέτρεψε στους γηπεδούχους να προχωρήσουν ( και ) σε αλλαγές.
Πολύ καλοί από τον ΠΑΟΚ ο Παλάσκας και ο νεαρός Παπαβασίλης, εξαιρετικός όποτε χρειάσθηκε και ο γκολκήπερ Κριούτσκοφ, ο οποίος αγωνίσθηκε για πρώτη φορά από την αρχή.
Ο Λιόλιος, με 8 γκολ ( σχεδόν τα μισά της ομάδας του...)  έκανε ότι μπορούσε καλύτερο για τον αγωνιστικό και μαχητικό Ιωνικό Ν.Φ.
Οι δύο ομάδες σημείωσαν μόλις πέντε φορές από το 45΄έως και το 60΄, με επιμέρους σκορ 2-3 υπέρ του Ιωνικού Ν.Φ., καθώς, τους κόστισαν τα διαδοχικά λάθη που έκαναν.
Παίκτες και προπονητής του ΠΑΟΚ αφιέρωσαν την νίκη στη μνήμη των 6 θυμάτων της τραγωδίας στα Τέμπη, που συντελέσθηκε πριν από 20 χρόνια, σαν χθες.
Τα πεντάλεπτα : 2-0, 5-1, 6-2, 10-5, 12-7, 15-9 ( ημίχρονο ), 16-9, 19-11, 20-15, 23-15, 24-17, 25-18.
ΠΑΟΚ ( Αλέξης Παπαβασίλης ) : Κριούτσκοφ, Παλάσκας 6, Παπαβασίλης 4, Π. Κωστακίδης 1, Α.Κωστακίδης, Πετρίδης 1, Τσαναξίδης 1, Μπαλτατζής, Κεσίδης 2, Κυπραίος 5, Κοκκώνης 2, Γιαννακίδης, Λοϊζος, Εμμανουήλ, Μαστορογιάννης 1, Τσέγιοβιτς 2.
ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.Φ. ( Μάκης Παπακώστας ) : Τσακνής, Αϊβαλιώτης 1, Αργυράκης 1, Λιόλιος 8, Αποστολίδης, Μπούτος, Αντωνόπουλος 3, Τσάτσας 2, Κρητικός, Σύγγαρης, Ζαχάρης, Μαντζόπουλος 2, Χελιώτης, Μαυροφρύδης, Μπουλούμπασης 1, Μάγκος.