Νέα φιλική νίκη της ΑΕΚ επί του Δούκα - greekhandball.com

Νέα φιλική νίκη της ΑΕΚ επί του Δούκα

Τη δεύτερη νίκη της σε φιλικό αγώνα, πέτυχε η ΑΕΚ, μέσα σε διάστημα λίγων ημερών κόντρα στον ΑΣΕ Δούκα με σκορ 31-25.

Οι προπονητές των δύο ομάδων δοκίμασαν διάφορα συστήματα και χρησιμοποίησαν όλους τους διαθέσιμους παίχτες τους σε μία αναμέτρηση που στο πρώτο ημίχρονο είχε αρκετά γρήγορο τέμπο. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες (17-17). Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αισθητά, ωστόσο οι «κιτρινόμαυροι» έδειξαν την ποιότητα τους φτάνοντας τελικά στην επικράτηση.

Πρώτοι σκόρερ για τους γηπεδούχους, με τέσσερα γκολ ο καθένας, οι Χαράλαμπος Δομπρής, Χριστόδουλος Μυλωνάς, Φλορίντο Μόγια και Ιγκνάσιο Πλάσα Χιμένεθ. Για τους φιλοξενούμενος ο Κρητικός ήταν σε πολύ καλή ημέρα πετυχαίνοντας 6 τέρματα.

Αυτές οι δύο αναμετρήσεις αποτέλεσαν μία πολύ καλή ευκαιρία για τους τεχνικούς ΑΕΚ και Δούκα, ώστε να βγούν ουσιαστικά συμπεράσματα, λίγο πριν ανοίξει η αυλαία της αγωνιστική σεζόν.