Συνεχίζουν αήττητες οι Εθνικές μας - greekhandball.com

Συνεχίζουν αήττητες οι Εθνικές μας

Προελαύνουν οι Εθνικές μας

Νίκες με ανατροπές στα σουτ άουτ κόντρα σε Μαρόκο και Πορτογαλία

Μόνο με νίκες ολοκλήρωσαν και την δεύτερη ημέρα των II Μεσογειακών Παράκτιων Αγώνων- Πάτρα 2019 οι Εθνικές ομάδες Ανδρών και Γυναικών.

Η Ελλάδα ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι των γυναικών κόντρα στην Πορτογαλία στο τελευταίο ματς της ημέρας.
Μπροστά σε αρκετό κόσμο στην εγκατάσταση «Άρτεμις» η παγκόσμια πρωταθλήτρια επικράτησε 2-1 (15-18, 20-14, 9-6) με ανατροπή και αύριο (12:20) κόντρα στην Ιταλία θα παίξει για την πρωτιά του ομίλου που οδηγεί σε ζευγάρωμα με την Τυνησία στα ημιτελικά.
Οι δύο ομάδες πήραν από ένα σετ και όλα κρίθηκαν στα σουτ άουτ, όπου η Αποστολίνα Δημητρίου σε ρόλο τερματοφύλακα σταμάτησε με μπλοκ τις εκτελέσεις των Ντος Σαντος Ρεζέντε και Ντα Σίλβα Πίνο Άλβες
H ελληνική ομάδα ήταν από την πλευρά της αλάνθαστη με 5/5, ενώ στο φινάλε χρειάστηκε γκολ για ένα πόντο που ανέλαβε να εκτελέσει πετυχημένα η Ελισάβετ Μάστακα

«Ήταν μία πολύ σημαντική νίκη για την ομάδα μας. Η Πορτογαλία είναι πολύ καλή ομάδα, θέλαμε να παίξουμε και στο EURO, αλλά δεν συναντηθήκαμε. Στόχος μας είναι το χρυσό μετάλλιο και να κάνουμε την Ελλάδα υπερήφανη», σχολίασε η Αποστολίνα Δημητρίου.

Ένα σετ μακριά από την πρωτιά
Μεγάλο παιχνίδι δεν αναμενόταν, όμως εξελίχθηκε στο τουρνουά των ανδρών με την Ελλάδα να κερδίζει πολύ δύσκολα 2-1 (14-16, 17-16, 10-8) το μαχητικό Μαρόκο.
Οι ομάδες είχαν μεγάλη διαφορά δυναμικότητας και τίποτα δεν προμήνυε ότι θα γινόταν ντέρμπι, ωστόσο το Μαρόκο αιφνιδίασε στο πρώτο σετ (16-14) την Ελλάδα και μάλιστα παραλίγο να ολοκληρώσει την έκπληξη στέλνοντας το δεύτερο σετ στο «χρυσό γκολ», ισοφαρίζοντας με τον Φλις σε 16-16, δύο δευτερόλεπτα πριν το φινάλε (9:58). Ο Χρύσανθος Τσαναξίδης κορυφαίος στο β' σετ, κέρδισε το τζάμπολ και ο Στέλιος Δημάκης έκανε το 17-16, οδηγώντας το ματς στα σουτ- άουτ.
Εκεί η Ελλάδα ήταν πιο ψύχραιμη και νίκησε 10-8 με τον Κώστα Γουργούμη να σταματάει το τελευταίο σουτ του Μαρόκου που εκτέλεσε ο Μπερκάνε.
Η Ελλάδα μετά από αυτή την νίκη και σε συνδυασμό με την επικράτηση 2-0 (23-18, 23-18) της Τυνησίας επί της Ιταλίας, αύριο χρειάζεται μόλις ένα σετ κόντρα στην «Σκουάντρα Ατζούρα» στις 11:30 για να σφραγίσει την πρωτιά του Β' ομίλου και το ζευγάρωμα στα προημιτελικά με την Κύπρο.
«Ευτυχώς για μας παίξαμε καλά στην άμυνα, κι εγκλωβίσαμε το Μαρόκο σε πολλές φάσεις. Βάλαμε κάποια σημαντικά γκολ και καταφέραμε να πάμε στα σουτ άουτ. Εκεί τα βάλαμε όλα. Ικανότητα και τύχη, όλα μαζί. Ήταν ο Κώστας καλός έβγαλε ένα, νικήσαμε. Βγαίνουμε πρώτοι στον όμιλο, πάμε στα νοκ άουτ», τόνισε ο Χρύσανθος Τσαναξίδης, ενώ ο Κώστας Γουργούμης σημείωσε: «Νομίζω στο δεύτερο σετ παίξαμε πιο συγκροτημένα, πιο έξυπνα, κόντρα σε μια πολύ δύσκολη ομάδα η οποία είχε διαβάσει το παιχνίδι μας. Ήμασταν πολύ τυχεροί γιατί το ματς κρίθηκε στο χρυσό γκολ. Πήραμε το τζάμπολ και πήραμε το σετ. Από κει και πέρα τα πέναλτι είναι μια ρουλέτα, δε ξέρεις τι θα σου κάτσει. Ήμασταν πιο τυχεροί από την ομάδα του Μαρόκο. Η ικανότητα παίζει ρόλο, υπάρχουν παιδιά που κάνουν καλή σβούρα και έχουμε πολλές πιθανότητες να πάρουμε το παιχνίδι όταν φτάνει στο σημείο των πέναλτι. Δε κάναμε κάτι… τρελό, συνεχίζουμε με κάτω το κεφάλι, και περιμένουμε το επόμενο παιχνίδι. Βήμα βήμα και με σοβαρότητα θα προσπαθήσουμε να πάρουμε κάποιο μετάλλιο».

Ελλάδα- Μαρόκο 2-1
Ελλάδα (Λαζαρίδης- Γούσιος): Γεωργίου,  Ελευθεριάδης 8, Μπόσκος 8, Παπαβασίλης 4, Γουργούμης, Δημάκης 7, Καραγκιοζόπουλος 6, Κοτσαμαρίκογλου, Τσαναξίδης 12, Θεοδώρου 2.
Αποκλεισμοί: 2-2

Ελλάδα- Πορτογαλία 2-1
Ελλάδα (Καραντώνη): Διακογιάννη 4, Δημήτρη 7, Καλοϊδή 2, Κερλίδη 6, Μακρή, Μάστακα 9, Μούρνου 12, Ποιμενίδου, Ράτσικα, Σκάρα 4.
Αποκλεισμοί: 1-2

Βαθμολογίες
Άνδρες
Α' όμιλος: 1. Πορτογαλία 6, 2. Αίγυπτος 4, 3. Κροατία 4, 4. Κύπρος 2, 5. Αλβανία 0
Β' όμιλος: 1. Ελλάδα 6, 2. Ιταλία 4, 3. Τυνησία 4, 4. Μαρόκο 2, 5. Μάλτα 0.
Γυναίκες
1. Ελλάδα 6, 2. Πορτογαλία 4, 3. Ιταλία 4, 4. Τυνησία 2, 5. Κύπρος 0.

Το σύστημα
Το τουρνουά των ανδρών θα διεξαχθεί με 10 ομάδες, τις περισσότερες από κάθε άλλο άθλημα στους Μεσογειακούς Παράκτιους και αυτό των γυναικών με 5 ομάδες.
Οι Άνδρες έχουν χωριστεί σε δύο ομίλους και μετά την Α' φάση θα ακολουθήσει η προημιτελική φάση με χιαστί αγώνες.
Α' όμιλος: Ελλάδα, Ιταλία, Τυνησία, Μαρόκο, Μάλτα
Β' όμιλος: Κροατία, Κύπρος, Αίγυπτος, Πορτογαλία, Αλβανία
Στις γυναίκες μετά την Α' φάση θα διεξαχθούν τα ημιτελικά με τις τέσσερις πρώτες ομάδες να αγωνίζονται χιαστί.