Διπλό στη Θεσσαλονίκη και πρόκριση στους τελικούς για την ΑΕΚ - greekhandball.com

Διπλό στη Θεσσαλονίκη και πρόκριση στους τελικούς για την ΑΕΚ

Η ΑΕΚ θα είναι αντιπαλος του Ολυμπιακού στον τελικό των πλέι οφ του πρωταθλήματος. Η Ένωση, προκρίθηκε στους τελικούς της Handball Premier κερδίζοντας με 31-30 στην παράταση τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη.

Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού έφτασε στο 2-0 και στις 17.5 θα ξεκινήσει στους τελικούς με μειονέκτημα έδρας απέναντι στον Ολυμπιακό.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και  προηγήθηκε με 6-10 στο 22', όμως ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει σε 10-11 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο 2ο ημίχρονο οι δυο ομάδες πήγαιναν γκολ-γκολ με την ΑΕΚ να παίρνει προβάδισμα με τον Αλέξη Αλβανό με 24-26 στο 59.00 και φάνηκε να καθαρίζει το ματς. Ο ΠΑΟΚ μείωσε αρχικά σε 25-26 με τον Ελοζιέουα στο 59.30 και στη συνέχεια εκμεταλλευόμενος την απόκρουση του Λοϊζου σε σουτ του Μπάγιου, βγήκε γρήγορα στην επίθεση, κάνοντας το 26-26 στο 59.58 με τον Αποστόλου, για να οδηγηθεί το παινχίδι στην παράταση.

Εκεί με γκολ του Αλβανού και Γιάκομπσεν, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 26-28. Ο Μαστρογιάννης ισοφαρίζει σε 28-28 αλλά και πάλι ο Αλέξης Αλβανός με τέρμα του στο 64.55 δίνει προβάδισμα με 28-29 στην ΑΕΚ!

Στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης η ΑΕΚ διατήρησε το προβάδισμα, για να φτάσει τελικά στη νίκη πρόκριση με σκορ 30-31.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-2, 4-5, 6-9, 9-11, 10-11 (ημχ), 13-14, 16-16, 19-18, 22-21, 24-23, 26-26 (κ.α.) 28-29, 30-31.

ΠΑΟΚ: Αραμπατζής 1, Παλάσκας, Τσεσμετζίδης 9, Κοκώνης 6, Αποστόλου 1, Πετρίδης, Μαστορογιάννης 4, Κωστακίδης 5, Λοΐζος, Κυριακίδης, Γιορανίδης, Μπαμπατζανίδης, Κυπραίος, Γιόσμου 3, Γιαννακίδης, Ελοζιέουα 1.

ΑΕΚ:  Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 2, Νικολαΐδης, Συγγάρης, Μπάλαζ, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 8, Μπάγιος 2, Γιάκομπσεν 4, Παπαδιονυσίου 1, Δομπρής, Μυλωνάς 5, Νταρσουλάντ, Αργυρού, Παλεβίτσιους 7, Βραζάλιτσα 2.

Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας. Δίλεπτα: 2-5. Πέναλτι: 9/9 – 3/4.