Μια ανάσα από το νταμπλ ο ΠΑΟΚ - greekhandball.com

Μια ανάσα από το νταμπλ ο ΠΑΟΚ

Μία νίκη μακριά από το πρωτάθλημα και το πρώτο νταμπλ της ιστορίας του στην Α1 γυναικών είναι ο ΠΑΟΚ!

Οι ασπρόμαυρες κέρδισαν με 24-29 τη Νέα Ιωνία στην έδρα της, έφτασαν στο 2-0 στους τελικούς και την Κυριακή (12/5) θέλει μία ακόμα νίκη, ώστε να σφραγίσει το Πρωτάθλημα και παράλληλα να πανηγυρίσει το νταμπλ!

Στο 8:24 του αγώνα εισήλθε στο γήπεδο ομάδα 20 περίπου ατόμων, οι οποίοι φώναξαν συνθήματα κατά του ΠΑΟΚ και πέταξαν μπουγάτσες στον αγωνιστικό χώρο. Αποτέλεσμα ήταν να διακοπεί ο αγώνας για περίπου 4 λεπτά μέχρι να καθαριστεί το γήπεδο.

Πρώτη σκόρερ για τη Νέα Ιωνία ήταν η Μανιά με 5 γκολ, ενώ για τον ΠΑΟΚ κορυφαία ήταν η Γκάτζιου με 7 γκολ.

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ – ΠΑΟΚ MATECO 19-24
Τα πεντάλεπτα: 3-2, 3-5, 3-5, 4-5, 6-7, 8-9 (ημχ) 10-11, 11-14, 13-18, 16-20 , 18-21, 19-24
O.Φ.Ν.ΙΩΝΙΑΣ (Ναϊσίδου-Ζιβούλοβιτς): Κεπεσίδου Μ., Μανιά 5, Φράγκου, Καρέλα 2, Μαρκή, Κερλίδη, Ντιμτσούδη, Κεπεσίδου Ν., Διακογιάννη, Χρυσή 2, Κοντοστέργιου 1, Σαραντάκου, Άντριτσουκ 4, Κόβιτς 2, Χρονοπούλου 3, Καραμάνου.
ΠΑΟΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Χατζηπαρασίδου 5, Παναγιωτίδου 1, Γκάτζιου 7, Ζυγούρα 3, Κρίτζαλη,Ευμορφίδου, Καμπόιμ, Σαμολαδά 1, Φερφόλια 2, Ράτσικα, Κωστοπούλου, Μπατζαρακούδη, Νίκολιτς 3, Βαφειάδου, Λάρα Ζντράβκο 2.
Διαιτητές: Μερτινιάν – Τόλιος , Δίλεπτα: 8-4 , Πέναλτι: 0/0-2/6

Παρατηρήσεις: 1) Στο 8:24 του αγώνα εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο 15 με 20 άτομα, φωνάζοντας το σύνθημα «Γ@μιετ@ι ο ΠΑΟΚ και η Θεσσαλονίκη», πετώντας παράλληλα μπουγάτσες εντός του αγωνιστικού χώρου. Το παιχνίδι διεκόπη για ένα 4λεπτο για να καθαριστεί ο αγωνιστικός χώρος και να αποχωρήσουν μόνοι τους οι εισβολείς.
2) Στο 43:53 απεβλήθη η αθλήτρια της Α’ ομάδας Φράγκου Δέσποινα με ΑΔ ΟΧΕ 66959 και αριθμό στολής 3 για επικίνδυνο παιχνίδι. Το δελτίο της αθλήτριας δεν κρατήθηκε.
3) Με το τέλος του αγώνα υπήρξε ένταση και λεκτική αντιπαράθεση μεταξύ της προπονήτριας της Α΄ομάδας, Ναϊσίδου Σοφίας (ΑΜ 038) και του συνοδού της Β ομάδας Χασεκίδη Δημήτριο (ΑΜ2303), ο οποίος απευθυνόμενος στην προπονήτρια της αντίπαλης ομάδας της είπε «άντε φύγε από δω» κι εκείνη φώναξε «αυτός ο καραγκιόζης τι θέλει εδώ;».