Διπλό στη Δράμα και τώρα Ολυμπιακός για τον ΠΑΟΚ - greekhandball.com

Διπλό στη Δράμα και τώρα Ολυμπιακός για τον ΠΑΟΚ

Συνέχισε το νικηφόρο σερί του ο ΠΑΟΚ που πέρασε από τη Δράμα νικώντας με 25-36 την τοπική ομάδα για την 19η αγωνιστική της Handball Premier και ετοιμάζεται για το ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής απέναντι στον ΟΣΦΠ στη Νεάπολη. Ο Δικέφαλος του Βορρά πέτυχε την 17η νίκη του σε 19 παιχνίδια στο πρωτάθλημα και ανέβηκε στους 34 βαθμούς, έναν λιγότερο από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό που κέρδισε τη ΧΑΝΘ.

Αγωνιστικά, ο ΠΑΟΚ μετά τα πρώτα δώδεκα λεπτά του αγώνα όταν και το σκορ ήταν ισόπαλο με 12-12, ανέβασε ταχύτητα και με ενα επι μέρους 2-6, έφτασε το σκορ σε 8-12 στο 17' διατηρώντας έπειτα ενα προβάδισμα 3-4 τερμάτων μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, που τον βρήκε να προηγείται με σκορ 14-17.

Η Δραμινοί προσπάθησαν να αντιδράσουν στις αρχές της επανάληψης και πλησίασαν στα 2 γκολ στο 32', αλλά η εμπειρία των παιχτών του ΠΑΟΚ επικράτησε του νεανικού ενθουσιασμού της Δράμας, με αποτέλεσμα η ψαλίδα να ανοίξει και πάλι με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 25-36.

ΔΡΑΜΑ 86 - ΠΑΟΚ 25-36
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-6, 8-10, 10-12, 12-14, 14-17 (ημχ), 16-18, 16-22, 21-26, 22-30, 23-32, 25-36.
Bianco Monte Δράμα 1986 (Βαλαβάνης): Γουργούμης, Παπάζογλου, Μπέτζιος, Καφαντάρης 1, Χαϊτίδης 6, Κοβογλανίδης 2, Τουνγκελίδης 8, Τσιτσίγκος 1, Ντράσκιτς 4, Ιακωβίδης, Κουρτίδης, Θωμίδης 1, Φραγκούλης, Γιαννακόπουλος, Σίνα, Κοτσαμαρίκογλου 2.
ΠΑΟΚ Βεργίνα TV (Σεϊρεκίδης): Κοτανίδης, Αραμπατζής 3, Παλάσκας 6, Καραγκιοζόπουλος 7, Κοκώνης 1, Αποστόλου, Πετρίδης 5, Νικολαΐδης 1, Κωστακίδης 3, Λοΐζος, Μαστορογιάννης 2, Ελοζιέουα, Κυπραίος 3, Δελιάς , Γιόσμου 4, Γιαννακίδης 1.
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Μπέτμαν. Δίλεπτα: 5-3. Πέναλτι: 1/1 – 5/5