Πρωταθλητής εφήβων ΕΣΧΑ ο Ολυμπιακός ύστερα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι με την ΑΕΚ - greekhandball.com

Πρωταθλητής ΕΣΧΑ στην κατηγορία των εφήβων, αναδείχθηκε ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Γιώργου Καρασσαβίδη επικράτησε της ΑΕΚ με 25-21, σε ενα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός προκρίνεται απευθείας στο Final 8 που θα πραγματοποιηθεί από 21 έως 24 Μαρτίου στη Βέροια, ενώ η ΑΕΚ θα περιμένει τυπικά την πρόκριση της, αφού μάθει πρώτα αν θα γίνει αγώνα μπαράζ με ομάδα της Κρήτης. Ο τρίτος της βαθμολογίας Άρης Νίκαιας, θα διεκδικήσει κι αυτός την πρόκριση του στην τελική φάση της Βέροιας, ύστερα από αγώνα μπαράζ με τον Διομήδη Άργους.

Αγωνιστικά, μετά το πρώτο δεκάλεπτο κατά το οποίο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, η ΑΕΚ στο διάστημα 10'-15' με ενα σερί 0-5 μετέτρεψε το 4-3 σε 4-8 και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου διατηρούσε μια διαφορά 3-4 τερμάτων με το σκορ στη λήξη του ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 10-13.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και με ενα σερί 5-0, προηγήθηκαν με 15-13 στο 35' και κρατούσαν τη διαφορά 2-3 τερμάτων με την ΑΕΚ να καταφέρνει να πλησιάσει στο γκολ στο 50' (22-21). από εκείνο το σημείο μέχρι το 55' κρίθηκε ουσιαστικά το παιχνίδι, όπου ο Ολυμπιακός με ενα σερί 3-0 έκανε το σκορ 25-21 στο 55', διαφορά που παρέμεινε εως το τέλος, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 29-25.

ΟΣΦΠ – ΑΕΚ 29:25
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-3, 4-8, 6-10, 7-10, 10-13 (ημίχρονο), 15-13, 18-15, 19-18, 22-21, 25-21, 29-25
ΟΣΦΠ (Καρασαββίδης): Κιαρτζίδης, Τριανταφυλλάκης, Μαραμαθάς 3, Τερλένσκι, Τραπεζάρης, Λιάπης, Χατζηζαφειρίου, Μάνθος 8, Σιδηρόπουλος 1, Ζαφειράκης, Καραμπουρνιώτης, Μάινας 4, Παππάς 4, Τσανίνος 3, Λόλας 6

ΑΕΚ (Γεωργούδης): Βασιλακάκης, Παπαδάκης, Μπεκιάρης, Δικαιούλιας 6, Τσάκαλος 6, Ασλής, Στάθης 1, Κοτσιώνης 7, Κοβάνης 2, Σιγαλός, Καρράς, Πρωτέκδικος, Παππάς, Τσαμποδήμος, Παπαντωνίου, Βεζύρης 3
Διαιτητές: Κουτσός, Τόλιος Δίλεπτα: 3/5, Πέναλτι: 0/0, 2/2