Έβαλε φωτιά στην κατάκτηση της 4ης θέσης η Πυλαία - greekhandball.com

Έβαλε φωτιά στην κατάκτηση της 4ης θέσης η Πυλαία

Φωτιά πήρε πλέον η κατάκτηση της 4ης θέσης ύστερα από τη νίκη της Πυλαίας με 24-25 επί του ΑΣΕ Δούκα στο Δαΐς, χάρη σε τέρμα που πέτυχε ο Καλόμοιρος σχεδόν με την εκπνοή του αγώνα. Οι γηπεδούχοι που τους αρκούσε κι ο βαθμός της ισοπαλίας για να είναι το απόλυτο φαβορί για την είσοδο στην τετράδα, παρέμειναν στην 4η θέση με 22 βαθμούς, με τον Αερωπό να ακολουθεί με 20 και τον Διομήδη με 19. Ο Δούκας τις τελευταίες τρεις αγωνιστικές έχει να αγωνιστεί εκτός με Διομήδη, Αερωπό και εντός με Φοίβο, ο Διομήδης έχει εντός Δούκα και Αερωπό, ενώ η ομάδα της Έδεσσας πέρα από τον Δούκα εντός και το ταξίδι στο Άργος έχει και εναν αγώνα στην Πυλαία την επόμενη αγωνιστική.

Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να προηγήθηκαν στο 7ο λεπτό με 3-4, όμως δύο τέρματα του Μωραϊτη και ένα Κεδέρη έδωσαν προβάδισμα στον Δούκα 6-4, στο 11ο λεπτό. Αποστολίδης, Τσαναξίδης και Καλόμοιρος έφεραν την Πυλαία μπροστά στο σκορ με 1 τέρμα (9-10), στο 18ο λεπτό όμως, ο Δούκας εστιάζοντας στην άμυνα του δημιούργησε επιθετικά προβλήματα στο συγκρότημα της Θεσσαλονικής και παράλληλα έχτισε μια διαφορά 3 τερμάτων και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 15-12.

Με τον ίδιο ρυθμό μπήκαν και στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι οι οποίοι στο 37’ έφτασαν στο +4 (19-15). Η αποβολή όμως του Γιάννη Ταουσάνη με μπλε κάρτα στο 38ολεπτό της αναμέτρησης άλλαξε τα δεδομένα. Το συγκρότημα της Θεσσαλονίκης προσπάθησε να το εκμεταλλευτεί και όπως φάνηκε και στο φινάλε τα κατάφερε. Οι “μπλε” κράτησαν τη διαφορά μέχρι και το 50ολεπτό (23-19) όμως πλήρωσαν στη συνέχεια την επιθετική τους δυστοκία. Η Πυλαία ροκάνισε σιγά σιγά τη διαφορά και στο 57ολεπτό ισοφάρισε σε 24-24. Στο χρόνο που είχε απομείνει οι άμυνες κυριάρχησαν με τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν με τον Καλόμοιρο δύο δευτερόλεπτα πριν το φινάλε και να υποχρεώνουν τον ΑΣΕΔ στην ήττα με 24-25.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ- ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ 24-25
Τα πεντάλεπτα: 1-2, 5-4, 8-7, 11-10, 12-10, 15-12 (ημχ.), 17-14, 19-16, 20-18, 23-19, 23-22, 24-25

ΔΟΥΚΑΣ (Μπούνας): Μωραϊτης 6, Τόμπρος 1, Παπαπούλιος, Αϊβαλιώτης 1, Πολύδωρος, Μπραουδάκης, Ταουσάνης 1, Ντούνης 4, Σαμαράς, Λιόλιος 1, Ζιβούλοβιτς 5, Τζανιδάκης, Τσακούλης,  Κλεώπας, Κολλύρης, Κεδέρης 5.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Γούσιος): Ζαφείρης 2, Αντωνιάδης, Ελέτα 1, Κουκμίσης 3, Μάτοβιτς 3, Γιαννακίδης, Αποστολίδης 2, Ορφανουδάκης, Τσαναξίδης 4, Ανανιάδης, Μπατζιος, Καλόμοιρος 9, Πετρίδης, Καβουσανάκης, Παπαγεωργίου 1, Αλατσατιανός.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Φωκίτης, Δίλεπτα: 4-9, Πέναλτι: 5/7-2/3
Μπλε: 38:35 Ταουσάνης

*Στο φύλλο αγώνα γράφτηκε για την αποβολή του Γιάννη Ταουσάνη: Στο 38’35’’ λεπτό του αγώνα ο αθλητής της α’ ομάδας, Ταουσάνης Ιωάννης με αριθμό φανέλας 15 και αριθμό δελτίου ΟΧΕ 62508 αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα βάσει του ανονισμού 8.6 παράγραφος Α’. Το Δελτίο του αθλητή κρατήθηκε.