Πέμπτη συνεχόμενη νίκη για τον Πρωτέα Άρτας - greekhandball.com

Πέμπτη συνεχόμενη νίκη για τον Πρωτέα Άρτας

Μια ακόμα νίκη -την πέμπτη συνεχόμενη- πέτυχε ο Πρωτέας Άρτας που επικράτησε του Αρχελάου με 37-29 για τη 10η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 ανδρών. Η ομάδα της Άρτας έφτασε τους 14 βαθμούς και σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, πάνω από τον ΓΑΣ Κιλκίς που έχει 13 βαθμούς και αγωνίζεται σήμερα με τον Αρίωνα Πτολεμαίδας.

Αγωνιστικά ο Πρωτέας ανέβασε στροφές μετά το πρώτο πεντάλεπτο, πήρε το προβάδισμα το οποίο έφτασε τα 8 τέρματα στο ημίχρονο, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 19-11. Ανάλογη εικόνα και στην επανάληψη με την ομάδα της Άρτας να φτάνει σε μια εύκολη νίκη με σκορ 37-29

ΠΡΩΤΕΑΣ ΑΡΤΑΣ - ΑΡΧΕΛΑΟΣ 37-29
Τα πεντάλεπτα: 3-3, 8-4, 10-6, 13-7, 17-9, 19-11 (ημχ), 21-15, 25-18, 28-20, 34-23, 35-27, 37-29.
Πρωτέας (Ντάλας): Γεωργαλής, Π. Τσέλιος 9, Κουμαραδέλης 6, Τλούπας 1, Βουρλόκας, Παπαδόπουλος4, Ν. Τσέλιος 6, Τσούλος, Γ. Τσέλιος, Κώστας, Μπίζγκα, Χατζηβακαλέλης 3, Φώτης, Ρίζος, Πίτσιος 3, Καντσής 5.
Αρχέλαος (Σκούφας): Αναστασίου 5, Εγγλέζος 3, Χασάπης, Παπανάκος 2, Νικολάου, Ραντζέλοβιτς 4, Β. Κοσμίδης, Ηρ. Κοσμίδης, Δράντζιου, Αρ. Σκούφας 7, Χαραλαμπίδης 8, Μανής.
Διαιτητές: Τέμης – Γιάννου. Δίλεπτα: 4-1. Πέναλτι: 2/3 – 0/1