Νίκησε τον Φοίβο η ΑΕΚ - greekhandball.com

Νίκησε τον Φοίβο η ΑΕΚ

Με νίκη επέστρεψε στο πρωτάθλημα της Handball Premier, μετά από 3 εβδομάδες διακοπής, λόγω των υποχρεώσεων της Εθνικής. Η Ένωση με καλή απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο πήρε τη νίκη με 22-32 απέναντι στον Φοίβο σε αγώνα για την 5η αγωνιστική της Handball Premier και διατήρησε το απόλυτο.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Φοίβο να στέκεται αρκετά καλά και την ΑΕΚ να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ (1-3). Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ ανταγωνιστικοί και πίεσαν τους «κιτρινόμαυρους» (6-7), ενώ λόγω κάποιων λαθών η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε να ισοφαρίζει σε 8-8 και στη συνέχεια να πάρει και προβάδισμα (9-8). Η Ένωση προσπάθησε να ανεβάσει ρυθμό και έτσι πήρε μια διαφορά 3 γκολ (11-14), ενώ έστω και δύσκολα πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 13-15.
Στην επανάληψη, η ΑΕΚ μπήκε αρκετά δυνατά. Αυτό της έδωσε τη δυνατότητα να χτίσει μια σημαντική διαφορά (16-18), την οποία στη συνέχεια ανέβασε περισσότερο (16-20) και με βελτιωμένη εικόνα σε άμυνα και επίθεση, δεν έδωσε το περιθώριο στον Φοίβο να κάνει το παιχνίδι του. Το ίδιο σκηνικό διατηρήθηκε και στη συνέχεια (20-25) και έτσι η ομάδα του Νίκου Γραμματικού κατάφερε να φτάσει σε ένα σημαντικό διπλό (22-32).
Τα πεντάλεπτα: 2-3, 2-5, 5-7, 9-8, 11-12, 13-15 (ημιχρ.), 15-17, 17-20, 18-24, 20-27, 21-30, 22-32.
ΦΟΙΒΟΣ (Αντώνης Τσολάκος): Χατζηγιαννίδης, Μαρκατάτος, Μανωλούδης, Σιγγιρίδης, Πατραμάνης, Μήγγας, Δεληζάνος, Παπαγεωργίου, Πίτσιος, Μέτσης, Δέσπος, Θ. Παπαδόπουλος, Π. Παπαδόπουλος, Χατζηβακαλέλης, Μπόσκος, Αθανασιάδης.
ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης, Συγγάρης, Μπάλαζ, Ραντούλοβιτς, Αλβανός, Μπάγιιος, Γιάκομπσεν, Παπαδιονυσίου, Δομπρής, Μυλωνάς, Αργυρού, Παλεβίτσιους, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα