Έβαλε φωτιά... στο Δαϊς ο Κεδέρης στο καλύτερο παιχνίδι της χρονιάς - greekhandball.com

Έβαλε φωτιά... στο Δαϊς ο Κεδέρης στο καλύτερο παιχνίδι της χρονιάς

Λυτρωτής για τον Δούκα ο Χρήστος Κεδέρης που με γκολ που σημείωσε στην εκπνοή της αναμέτρησης με τον ΠΑΟΚ, χάρισε στην ομάδα του μια πολύ σπουδαία νίκη (25-24) στον αγώνα για την 5η αγωνιστική της Handball Premier, σε εναν αγώνα που πιθανότατα ήταν ο θεαματικότερος μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα, με συχνές εναλλαγές στο σκορ, πάθος και συγκινήσεις στο τέλος.

Σε ενα κατάμεστο Δαϊς, ο Δούκας παρουσιάστηκε πολύ καλά διαβασμένος, δυσκολεύοντας ιδιαίτερα το έργο των φιλοξενούμενων. Με σωστές επιθετικές επιλογές και πιέζοντας στην άμυνα, κατάφερε να προηγηθεί στο 23ολεπτό με 9-7. Κάπου εκεί ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με ένα σερί 0-5 προηγήθηκε με 9-12 στο 29.10, εκμεταλλευόμενος και τα τέσσερα συνεχόμενα δίλεπτα που δέχθηκε ο Δούκας που βρέθηκε να παίζει ακόμα και με τρεις παίκτες. Στα τελευταία 50 δευτερόλεπτα οι δύο ομάδες σκόραραν από μια φορά και το ημίχρονο βρήκε τους παίχτες του ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ με 10-13.

Η επανάληψη ήταν συναρπαστική με τους παίχτες του Κώστα Μπούνα να μπαίνουν δυνατά στο παιχνίδι και με ενα επί μέρους σκορ 4-1, να ισοφαρίζουν σε 14-14 στο 36ολεπτό. Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε και πάλι με 2 γκολ (16-18 στο 42’). Ο Δούκας όμως συνέχισε να πιέζει και στο 53’ πέρασε μπροστά στο σκορ 22-21, με τέρμα που σημείωσε ο Ντούνης. Οι εναλλαγές στο σκορ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ήταν απίστευτες. Στο στο 58:07 ο Μαστορογιάννης έκανε το 23-24 με τον Δούκα να ισοφαρίζει στο 59:21 σε 24-24, με σκόρερ τον Πολύδωρο, που αποδεικνύεται ευχάριστη έκπληξη για την ομάδα του Δούκα τη φετινή περίοδο.

Με την εκτέλεση της σέντρας, ο Στέλιος Σεϊρεκίδης ζήτησε και πήρε τάιμ άουτ με τον ΠΑΟΚ να έχει στη διάθεση του 25 δευτερόλεπτα σε μια επίθεση που ο Πολύδωρος έκλεψε την μπάλα δίνοντας την πάσα στον Κεδέρη στον αφνιδιασμό που στην εκπνοή έδωσε την νίκη με 25-24 μέσα σε πανηγυρισμούς για τους γηπεδούχους.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ- ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑΤV 25-24
Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-2, 5-3, 8-5, 9-10, 10-13 (ημχ.), 13-14, 14-16, 17-19, 20-20, 22-22, 25-24

ΑΣΕΔ (Μπούνας): Μωραϊτης 6, Τόμπρος, Παπαπούλιος, Αϊβαλιώτης, Πολύδωρος 4, Ν. Κολλύρης, Μπραουδάκης, Παγιάτης, Ταουσάνης, Ντούνης 3, Σαμαράς, Λιόλιος 1, Ζιβούλοβιτς 3, Τζανιδάκης, Π. Κολλύρης, Κεδέρης 8.

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Κοτανίδης, Αραμπατζής 3, Παλάσκας 2, Τζόνο 7, Κοκκώνης 3, Τάσκοβιτς, Αποστόλου, Πετρίδης 1, Νικολαϊδης, Κωστακίδης 1, Λοίζος, Μαστορογιάννης 1, Ελοζούα, Κυπραίος 3, Δέλιας, Γιόσμου 3.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Φωκίτης, Δίλεπτα: 6-3, Πέναλτι: 4/5-2/2