Τελευταία νέα

Οι 100 καλύτερες μεταγραφές φέτος στην Ευρώπη. Στην κορυφή αυτή του Στέρμπικ



Η νέα σεζόν στο χάντμπολ ξεκίνησε το περασμένο Σαββατοκύριακο με τους πρώτους αγώνες της γερμανικής DKB Bundesliga 2018/2019. Παραδοσιακά, στην αρχή κάθε σεζόν, το Handball-Planet.com παρουσιάζει τη λίστα με τις 100 καλύτερες μεταγραφές που πραγματοποιήθηκαν για τη νεα σεζόν στην Ευρώπη.

Η Γερμανική DKB Bundesliga εξακολουθεί να βρίσκεται στην κορυφή της αγοράς, σύμφωνα με τη λίστα των TOP 100 μεταγραφών του  Handball-Planet.com.

Ακριβώς 34 μεταγραφές από γερμανικές ομάδες έχουν βρεθεί στις TOP 100. Οι γαλλικές ομάδες είναι στη δεύτερη θέση με 18 μεταγραφές, ενώ στην τρίτη είναι οι Ούγγροι (Telekom Veszprem και MOL Pick Szeged) με εννέα μπροστά από πολωνικές ομάδες (8) και ισπανικές (7).

Το ήμισυ της λίστας προέρχεται από γερμανικές και γαλλικές ομάδες (52). Μερικές σημαντικές μεταγραφές έγιναν επίσης στη Δανία και την ΠΓΔΜ (5), την Κροατία (4), τη Λευκορωσία, την Πορτογαλία και τη Σλοβενία (3), την Ουκρανία, τη Ρουμανία (2 έκαστη), τη Σουηδία, το Ισραήλ, τη Σλοβακία, και την Ελβετία.

Σύμφωνα με αυτή τη λίστα, η μεγαλύτερη μεταγραφή για την χρονιά που έρχεται, ήταν η μετακίνηση του θρυλικού τερματοφύλακα Arpad Sterbik από τα Σκόπια και τη Βαρντάρ στο Veszprem, με την μεταγραφή του Luka Cindric από τη RK Vardar στο Kielce να ακολουθεί. Στην τρίτη θέση, η μεταγραφή του Γάλλου πίβοτ Ludovic Fabregas από την κάτοχο του Cham[pions League Μονπελιέ προς την FC Barcelona Lassa.

Δείτε τη λίστα του Handball-Planet.com


1. Arpad Sterbik (RK Vardar – Telekom Veszprem)
2. Luka Cindrić (RK Vardar – PGE Vive Kielce)
3. Ludovic Fabregas (HC Montpellier Handball – FC Barcelona Lassa)
4. Manuel Strlek (PGE Vive Kielce – Telekom Veszprem)
5. Joan Canellas (RK Vardar – MOL Pick Szeged)
6. Jorge Maqueda (RK Vardar – MOL Pick Szeged)
7. Harald Reinkind (Rhein-Neckar Löwen – THW Kiel)
8. Rene Toft Hansen (THW Kiel – Telekom Veszprem)
9. Viran Morros (FC Barcelona Lassa – PSG Handball)
10. Kim Ekdahl du Rietz (Rhein Neckar Lowen – PSG Handball)
11. Hendrik Pekeler (Rhein-Neckar Löwen – THW Kiel)
12. Borut Mackovsek (RK Celje PL – Telekom Veszprem)
13. Kentin Mahé (SG Flensburg Handewitt – Telekom Veszprem)
14. Henrik Toft Hansen (SG Flensburg Handewitt – PSG Handball)
15. Benjamin Buric (HSG Wetzlar – SG Flensburg Handewitt)
16. Stas Skube (MOL Pick Szeged – RK Vardar)
17. Ilja Abutovic (RK Vardar Skopje – Rhein Neckar Lowen)
18. Jesper Nielsen (PSG Handball – Rhein Neckar Lowen)
19.Torbjørn Bergerud (Team Tvis Holstebro – SG Flensburg Handewitt)
20. Ivan Sliskovic (RK Celje PL – Frisch Auf Goppingen)
21. Valero Rivera (FC Barcelona Lassa – HBC Nantes)
22. Dean Bombac (PGE Vive Kielce – MOL Pick Szeged)
23. Casper Mortensen (TV Hannover Burgdorf – FC Barcelona Lassa)
24. Mirko Alilovic (Telekom Veszprem – Pick Szeged)
25. Gilberto Duarte (Orlen Wisla Plock – FC Barcelona Lassa)
26. Steffen Fäth (Füchse Berlin – Rhein Neckar Lowen)
27. Jannik Kohlbacher (HSG Wetzlar – Rhein Neckar Lowen)
28. Albin Lagergren (IFK Kristianstad – SC Magdeburg)
29. Magnus Jøndal (GOG Håndbold – SG Flensburg Handewitt)
30. Cristian Ugalde (Telekom Veszprem – TV Hannover Burgdorf)
31. Domagoj Pavlovic (RK Zagreb – MT Melsungen)
32. Artsem Karalek (Saint Raphael VAR – PGE Vive Kielce)
33. Henrik Mollgaard (PSG Handball – Aalborg Handbold)
34. Wael Jallouz ( FC Barcelona Lassa – Fuchse Berlin)
35. Kevin Moller (SG Flensburg Handewitt – FC Barcelona Lassa)
36. Markus Olsson (Skjern – Fenix Toulouse)
37. Thomas Mogensen (SG Flensburg Handewitt – Skjern)
38. Mijajlo Marsenic (RK Vardar Skopje – Fuchse Berlin)
39. Gøran Johannesson (GOG Håndbold – SG Flensburg Handewitt)
40. Magnus Landin (KIF Kolding Kopenhagen – THW Kiel)
41. Urban Lesjak (RK Celje PL – TSV Hannover Burgdorf)
42. Ziga Mlakar (RK Celje PL – Orlen Wisla Plock)
43. Vladimir Cupara (BM Ademar Leon – PGE Vive Kielce)
44. Darko Djukic (PGE Vive Kielce – Meshkov Brest)
45. Sime Ivic (Orlen Wisla Plock – Meshkov Brest)
46. Simon Hald Jensen (Aalborg Håndbold – SG Flensburg Handewitt)
47. Raul Santos (THW Kiel – DHfK Leipzig)
48. Yves Kunkel (SC DHfK Leipzig – SC Magdeburg)
49. Senjamin Buric (HBC Nantes – RK Zagreb)
50. Amine Bannour (Chambery Savoie – Dinamo Bucharest)
51. Valentin Ghionea(Orlen Wisła Płock – Sporting CP)
52. Nemanja Zelenovic (SC Magdeburg – Frisch Auf Goppingen)
53. Kevin Bonnefoi (Cesson-Rennes – Montpellier Handball – Fenix Toulouse)
54. Borko Ristovski (FC Barcelona Lassa – Benfica SL)
55. Renato Sulic (Telekom Veszprem – Orlen Wisla Plock)
56. Tibor Ivanisevic (Skjern Håndbold – HSG Wetzlar)
57. Fredric Pettersson (Fenix Toulouse – Montpellier Handball)
58. Angel Fernandez (La Rioja Logrono – PGE Vive Kielce)
59. Samir Bellahcene (Massy – US Dunkerque)
60. Siarhei Gorbok (MOL PICK Szeged – RK Vardar)
61. Zarko Sesum (FA Goppingen – Kadetten Schaffhausen)
62. Rastko Stojkovic (Meshkov Brest – Maccabi Rishon Le Zion)
63. Rafael Baena (Rhein-Neckar Löwen – Bergischer HC)
64. Jan Grebenc (RK Gorenje Velenje – Skjern)
65. Thiagus Petrus (MOL Pick Szeged – FC Barcelona Lassa)
66. Bjorgvin Gustavsson – Haukar – Skjern)
67. Uladzislau Kulesh (SKA Minsk – PGE Vive Kielce)
68. Fábio Chiuffa (La Rioja Logrono – Sporting CP)
69. Ignacio Plaza (Füchse Berlin – SC Magdeburg)
70. Tim Sørensen (IFK Kristianstad – GA Goppingen)
71. Sandro Obranovic (Chambery Savoe – Meshkov Brest)
72. Emil Frend Öfors (THW Kiel – HSG Wetzlar)
73. Martin Larsen (Aalborg – Aix)
74. Drago Vukovic (Füchse Berlin – VfL Gummersbach)
75. Gleb Kalarash (SC Magdeburg – RK Vardar)
76. Nejc Cehte (Gorenje Velenje – TSV Hannover Burgdorf)
77. Gisli Thorgeir Kristjansson (FH Hafnarfjördur – THW Kiel)
78. Ondrej Zdrahala (TSV ST. Otmar Sent Gallen – Orlen Wisla Plock)
79. Antonio Garcia Robledo (CSM Bucharest – BM Fraikin Granollers)
80. Lovro Jotic (Aalborg – RK Zagreb, Croatia)
81. Ivan Martinovic (Fivers Margareten – VfL Gummersbach)
82. Lukas von Deschwanden (Wacker Thun – TBV Stuttgart)
83. Lenny Rubin (Wacker Thun) – HSG Wetzlar)
84. Alex Costoya (Ademar Leon – Chambery Savoie)
85. Gregor Potocnik (RK Gorenje – PPD Zagreb)
86. Arkadiusz Moryto (Zagłębie Lubin – PGE Vive Kielce)
87. Allahkaram Esteki (CS Dinamo București – CSM Bucuresti)
88. Philipp Stenmalm (KIF Kolding – AIX)
89. Matic Suholeznik (RK Celje PL – US Dunkerque)
90. Dmitrii Kiselev (ST. Petersburg – RK Vardar)
91. Zarko Pesevski (RK Metalurg – Motor Zaporozhye)
92. Vladan Lipovina (TV Hüttenberg – Rhein Neckar Lowen)
93. Dejan Milosavljev (RK Partizan – RK Vardar)
94.Martin Stranovsky (HC Erlagen – Tatran Presov)
95. Marc Canellas (BM Granollers – IFK Kristianstad)
96. Drasko Nenadic (Bjerringbro Silkeborg – RK Celje PL)
97. Mateusz Kus (PGE Vive Kielce – Motor Zaporozhye)
98. Mate Sunjic (CSM Bucharest – Ivry)
99. Henrik Jacobsen (GOG – Fenix Toulouse)
100. Gerdas Babarskas (Bietegheim – Chambéry Savoie HB)
Josip Sarac (HRK Izvidjac Ljubuski – RK Celje PL)
Nikola Potic (Cangas – RK PPD Zagreb)
Felipe Borges (Sporting Lisbon – Tremblay HC)
Milan Jovanovic (RK Vojvodina – Fenix Toulouse)
Kasper Kvist (HSG Wetzlar – Ribe Esbjerg)
Maciej Gebala (Orlen Wisla Plock – DHfK Leipzig)
Darko Arsic (RK Metaloplastika Sabac – Tremblay HC)
Vanja Ilic (RK Metalurg – La Rioja Logrono)
Klemen Ferlin (RK Gorenje – RK Celje PL)

No comments