Την πλήρωσε η Λιθουανία... - greekhandball.com

Την πλήρωσε η Λιθουανία...

Ξέσπασε στην Λιθουανία η ανδρών Κ20, η οποία στο παιχνίδι που τελείωσε πριν από λίγο, πέτυχε επιβλητική νίκη με 34-39, για το Ευρωπαικό πρωτάθλημα Β' κατηγορίας ανδρών Κ20, που διεξάγεται στην ΠΓΔΜ. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, απαλλαγμένο από το άγχος της πρόκρισης που είχε χαθεί από χθές, υπέταξε τους Λιθουανούς, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση. Αξίζει να σημειωθεί ότι η Εθνική μας στάθηκε πολύ άτυχη, αφού βασει των σημερινών αποτελεσμάτων, θα μπορούσε να πάρει την πρόκριση και με 5 βαθμούς, αν κρατούσε τον βαθμό της ισοπαλίας χθες με αντίπαλο την Εσθονία.

Αγωνιστικά η Εθνική μας ήταν επιβλητική σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι, παίρνοντας μια διαφορά που έφτασε τα 7 τέρματα, για να λήξει το ημίχρονο με 14-20. Ανάλογη εικόνα και στην επανάληψη με τη διαφορά να κυμαίνεται μεταξύ 6-8 τερμάτων, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 34-39 για την ομάδα μας, με τον Κουκμίση να αναδεικνύεται παίχτης του αγώνα.

«Επιτέλους η σκληρή μας δουλειά ανταμείφθηκε. Ήταν δύσκολο να εμπνεύσουμε τους αθλητές μετά από τρεις ήττες. Αλλά εκείνοι έδειξαν ότι έχουν μεγάλη καρδιά και βρήκαν τους πραγματικούς εαυτούς τους μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Δεν παίξαμε την καλύτερή μας άμυνα, αλλά τρέξαμε πολύ, ήμασταν καλοί στην επίθεση και είμαι πολύ περήφανος», δήλωσε ο ομοσπονδιακός τεχνικός Γιώργος Χαλκίδης, στην επίσημη ιστοσελίδα της διοργάνωσης

ΕΛΛΑΔΑ- ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ 39-34

ΕΛΛΑΣ: Καλόμοιρος 10, Τότος 5, Δεληζάνος 5, Κουκμίσης 10, Λιάπης 4, Τσακουρίδης, Ασβεστάς, Καραμπουρνιώτης 3, Στίγγας, Τριανταφυλλίδης 1, Κολλύρης, Κουρτίδης 1, Μαντζόπουλος, Παπαδόπουλος, Πατραμάνης, Τορνικίδης.
ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Ραγκέλις, Γιούσις 2, Γιοβάισας 12, Ανταναβίτσιους 5, Γκρίσιν, Σίπας, Μεντσέλιτσα, Πρανκεβίτσιους, Πέτρουσις 7, Βανάγκας, Μπαλζαρεβίτσιους, Μπουρόνκο 3, Στανκούνας 3, Ρασακεβίτσιους 2.
Διαιτητές: Βάιμανς – Βολμπέρτους. Δίλεπτα: 10-7. Κόκκινη: 50:31 Καραμπουρνιώτης (τρία δίλεπτα). Πέναλτι 2/3 -4/6