Τελευταία νέα

Αναχώρησαν για Ισπανία οι Εθνικές ανδρών και γυναικών



Αναχώρησε στις 08:45 το πρωί  η αποστολή των Εθνικών ομάδων χάντμπολ Ανδρών και Γυναικών με προορισμό την Βαρκελώνη και από εκεί στην Ταραγόνα., όπου θα διεξαχθούν έως την 1η Ιουλίου οι 18οι Μεσογειακοί Αγώνες.

Αρχηγός αποστολής του χάντμπολ θα είναι ο Πρόεδρος της Επιτροπής Εθνικών ομάδων και μέλος του Δ.Σ. της ΟΧΕ Βασίλης Κρανιώτης, με προπονητές τους Γιάννη Αρβανίτη, Μενέλαο Δανήλο, Γιώργο Χαλκίδη και Γιώργο Βασιλειάδη, ενώ την αποστολή θα ακολουθήσουν οι παρακάτω αθλητές και αθλήτριες:

Εθνική Ανδρών
Παπαδιονυσίου, Καραμπουρνιώτης, Κρητικός (Ολυμπιακός ΣΦΠ), Τσίλης, Καλόμοιρος (ΠΑΟΚ), Κυριακού, Κράλλης (Αερωπός Έδεσσας), Δομπρής (ΑΕΚ), Κεδέρης (ΑΣΕ Δούκα), Στίγγας (ΧΑΝΘ), Μπουκοβίνας (Ες-Λουξεμβούργο), Μάλλιος, Γουργούμης (Μπούρσα- Τουρκία), Πασσιάς (Χιλντεσχάιμ- Γερμανία), Ηλιόπουλος (Εμπορ Ροστοκ- Γερμανία), Μιχαηλίδης (Ανόβερο Μπουργκντορφ- Γερμανία).

Εθνική Γυναικών
Κεπεσίδου, Στουγιαννίδου, Βαφειάδου, Ζυγούρα, Παπανικολάου (ΟΦΝ Ιωνίας), Ράτσικα, Ανδρίτσου, Μανιά, Καρέλα (ΓΑΣ Καματερού), Μούρνου, Γκάτζιου, Μάστακα (ΠΑΟΚ), Αργυροπούλου (ΑΕΠ Πανόραμα), Καραχαρίση (Φίλιππος Βέροιας), Τσάκαλου (Κριμ- Σλοβενία).

Οι όμιλοι

Άνδρες
1ος όμιλος: Σλοβενία, Μαυροβούνιο, Τυνησία
2ος όμιλος: Κροατία, Ιταλία, Αλγερία,
3ος όμιλος: Ισπανία, Ελλάδα, Πορτογαλία
4ος όμιλος: Αίγυπτος, Σερβία, ΠΓΔΜ, Τουρκία

Γυναίκες
1ος όμιλος: Ισπανία, Σλοβενία, Ελλάδα, Πορτογαλία, Ιταλία
2ος όμιλος: Μαυροβούνιο, Σερβία, Τουρκία, ΠΓΔΜ, Αίγυπτος

Στους άνδρες οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου προκρίνονται στα προημιτελικά και στις γυναίκες οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου στα ημιτελικά.

Το πρόγραμμα της Ελλάδας
Σάββατο 23 Ιουνίου 2018
21:00 Ελλάδα- Ιταλία (Γ)
21:30 Ισπανία- Ελλάδα (Α)

Κυριακή 24 Ιουνίου 2018
21:00 Ισπανία- Ελλάδα (Γ)

Δευτέρα 25 Ιουνίου 2018
21:30 Ελλάδα- Πορτογαλία (Α)

Τετάρτη 27 Ιουνίου 2018
11:00 1Α-2Β (A)
13:30 1Β-2Α (A)
18:30 1C-2D (A)
19:00 Ελλάδα- Πορτογαλία (Γ)
21:00 1D-2C (A)

Πέμπτη 28 Ιουνίου 2018
18:30 θέσεις 5-8 (Α)
19:00 Σλοβενία- Ελλάδα (Γ)
21:00 θέσεις 5-8 (Α)

Παρασκευή 29 Ιουνίου 2018
11:00 Ημιτελικός (Α)
13:30 Ημιτελικός (Α)
18:30 Ημιτελικός (Γ)
18:30 Θέσεις 7-8 (Γ)
21:00 Ημιτελικός (Γ)
21:00 Θέσεις 5-6 (Γ)

Σάββατο 30 Ιουνίου 2018
11:00 Θέσεις 7-8 (Α)
13:30 Θέσεις 5-6 (Α)
18:30 μικρός τελικός (Γ)
21:00 Τελικός (Γ)

Κυριακή 1η Ιουλίου 2018
11:30 μικρός τελικός (Α)
14:00 Τελικός (Α)

No comments