F8 εφήβων: Η άμυνα έδωσε τη νίκη στον Φοίβο στο ντέρμπι με τον Δούκα - greekhandball.com

F8 εφήβων: Η άμυνα έδωσε τη νίκη στον Φοίβο στο ντέρμπι με τον Δούκα

Μετά τον Φίλιππο που πήρε την πρώτη νίκη στον Α' όμιλο, ο Φοίβος ήταν ο νικητής στον δεύτερο αγώνα του ομίλου. Η ομάδα από τις Συκιές Θεσσαλονίκης επικράτησε στο τελευταίο δεκάλεπτο του Δούκα, με σκορ 19-22.

Μετά απο ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο που βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 11-11, ο Δούκας κατάφερε να πάρει μια μικρή διαφορά 3 τερμάτων στο 40΄ με το σκορ να βρίσκεται στο 17-14. Ο τυπικά φιλοξενούμενος Φοίβος βελτίωσε την αμυντική του λειτουργία περιορίζοντας τους Ζαφειράκη και Βελαώρα που ήταν οι επιθετικές αιχμές του Δούκα και με αποτελεσματικότητα στην επίθεση, δεχόμενος μόνο 2
γκολ το τελευταίο εικοσάλεπτο, με ενα επι μέρους 2-8 μετέτρεψαν το 17-14 σε 19-22 που ήταν και το τελικό σκορ.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ - ΠΑΣ ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ 19-22
Πεντάλεπτα: 2-1, 5-4, 6-8, 9-9, 11-10, 11-11 ημ. 15-12, 17-14, 17-17, 18-18, 18-20, 19-22

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Σαμαράς Δημοσθένης): Κωνστανταρόπουρος, Καραγκιοζίδης 1, Σκάρης 2, Καλαργυρός, Κωστόπουλος Κ., Ζώης 1, Κολλύρης, Σπηλιώτης 1, Ορφανόπουλος, Ζαφειράκης 7, Παγιάτης Γ., Δαπόλας, Γερουλάνος, Βελαώρας 7, Παγιάτης Ε., Μπασδέκης, Κωστόπουλος Π.

ΠΑΣ ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ (Καρακεχαγιάς Αθανάσιος): Γιαγκούλας, Μεγγίδης, Κομίτης, Μπόσκος 6, Μανωλούδης 3, Παντικίδης 1, Παντελίδης 1, Χατζής 2, Σιγγιρίδης, Αθανασιάδης 1, Καρακεχαγιάς 4, Μίγγας 4, Μαρκατάτος, Μουταφίδης, Άγιος

ΠΕΝΑΛΝΤΙ: ΔΟΥΚΑΣ (3/4) - ΦΟΙΒΟΣ (3/4)
ΔΙΛΕΠΤΑ: ΔΟΥΚΑΣ 4 - ΦΟΙΒΟΣ 3
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: ΜΑΥΡΙΔΗΣ Π. - ΝΙΚΟΛΑΙΔΗΣ Δ.