Έκανε την έκπληξη με την ΑΕΚ ο Αερωπός - greekhandball.com

Έκανε την έκπληξη με την ΑΕΚ ο Αερωπός

Σε τρίτο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ θα κριθεί η πρόκριση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος για ΑΕΚ και Αερωπό, ύστερα από τη σπουδαία νίκη της ομάδας της Έδεσσας που έφερε τη σειρά στο 1-1.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ΑΕΚ να βγάζει κούραση από την υπερπροσπάθεια που είχε κάνει στο παιχνίδι με την Μαδέιρα και έτσι ο Αερωπός βρήκε την ευκαιρία να πάρει προβάδισμα (3-1). Η Ένωση προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ (5-5) και έτσι πέρασε για πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ (5-6). Έπειτα, το σκορ άλλαζε συχνά χέρια, με την ΑΕΚ, όμως να περνάει μπροστά εκ νέου στο 9-10 και στη συνέχεια να πάρει μια διαφορά 2 γκολ (9-11), που κράτησε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Στο ξεκίνημα της επανάληψης, η εικόνα παρέμεινε η ίδια, με την ΑΕΚ να παίρνει μια διαφορά 3 γκολ (10-13) δείχνοντας κάποια βελτίωση στην επιθετική της λειτουργία. Όμως η γηπεδούχοι βελτιώνοντας την αμυντική τους λειτουργία, οδήγησαν την ΑΕΚ σε λάθη και εκμεταλλευόμενοι την επιθετική τους αποτελεσματικότητα με τον Δημάκης να βρίσκεται σε εξαιρετική ημέρα, ισοφάρισαν αρχικά σε 16-16 στο 45', ενώ στη συνέχεια πέρασαν μπροστά στο σκορ με 20-18 και 21-19 στο 55' και παρά την πίεση της ΑΕΚ, διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος, για να πάρουν τελικά τη νίκη με σκορ 25-23.
ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ – ΑΕΚ 25-23
Τα πεντάλεπτα: 2-0, 5-4, 6-6, 7-8, 9-9, 9-11 (ημχ.), 11-14, 12-14, 15-16, 18-18, 21-19, 25-23
ΑΕΡΩΠΟΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Τζoυβάρας Π. 2, Μαυρόπουλος, Ρόμπης Α., Τζουβάρας Φ. 4, Κράλλης 5, Λιάνδης, Ανγκέλοφ, Δημάκης 9, Βαφείδης 1, Πέρρος Α. 2, Κυριακού 2, Γάτσης, Αρβανιτίδης
ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Νικολαΐδης Χρ., Πέρρος Γ. 2, Γεωργιάδης 1, Χόγκας 5, Ζαμπούνης 1, Νικολαΐδης Π. 3, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας 1, Λόκεν 4, Δομπρής 1, Βαμβακάς, Αργυρού 2, Βραζάλιτσα 2, Μυλωνάς 1.
Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος Δίλεπτα: 2-3 Πέναλτι: 2/2-3/4