Α1 γυναικών: Φινάλε θρίλερ και ισοπαλία στην Βέροια (βίντεο) - greekhandball.com

Α1 γυναικών: Φινάλε θρίλερ και ισοπαλία στην Βέροια (βίντεο)

Ισόπαλο 26-26 έληξε το ματς του Φιλίππου με την Αναγέννηση Άρτας στην Βέροια. Οι φιλοξενούμενες είχαν προβάδισμα τριών τερμάτων στο 55' (22-25) αλλά στο τελευταίο πεντάλεπτο ο Φίλιππος έκανε την αντεπίθεσή του και με τέρμα της Γεωργιάδου λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ο Φίλιππος στο πρώτο ημίχρονο και στις αρχές είχε το προβάδισμα. Η Αναγέννηση ανέκαμψε στο δεύτερο μέρος και με γκολ στις αντεπιθέσεις, ισοφάρισε 13-13 στο 37' και πέρασε με 14-17 στο 42' και 17-21 στο 50'. Ο Φίλιππος μείωσε αλλά οι φιλοξενούμενες
προηγήθηκαν και πάλι με 22-25 στο 55'. Στο τελευταίο πεντάλεπτο ο Φίλιππος έκανε την ύστατη προσπάθεια και στο τελευταίο λεπτό έφτασε στο 26-26. Στο χρόνο που απέμενε, η Αναγέννηση δεν πρόλαβε να εκδηλώσει επίθεση.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-3, 7-4, 7-6, 9-6, 11-8 (ημχ.) 13-11, 13-15, 16-19, 19-22, 22-25, 26-26

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γιώργος Τσικίνας): Νάκο 1, Ντόβα, Νοχουσίδου, Θεοδοσοπούλου Σ., Κατσικαρώνη, Εμμανουηλίδου 3, Καραχαρίση 10, Θεοδοσοπούλου Β., Σπυριδοπούλου 3, Μπατζαρακούδη 5, Γεωργιάδου 4, Σαμαρά, Πιτούλια, Τσιούρβα, Βασιλειάδου, Κιοσέ.

ΦΕΤΑ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ (Ιόνακ Δήμου): Μάμαλη, Μπαλάφα 5, Σκουτέλα 5, Καλοΐδη 6, Σμαρδέλη 2, Βέμη, Σκάρα 6, Κολτούκη, Βράτσεβα 2, Παπανδρέου, Καναρά, Κουρέλη, Καλατσνίκοβα.

Διαιτητές: Δελόγλου-Θεοδοσίου, Δίλεπτα: 5-5, Πέναλτι: 4/6-3/3