Συγκλονιστικό τέλος και ο Ολυμπιακός στον τελικό - greekhandball.com

Συγκλονιστικό τέλος και ο Ολυμπιακός στον τελικό

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής του πρώτου ημιτελικού του Φάιναλ Φορ του Κυπέλλου Ελλάδας Χάντμπολ Ανδρών που ξεκίνησε στο ΔΑΚ Γλυφάδας καθώς επικράτησε με 22-21 του ΠΑΟΚ ύστερα από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη αγώνα που κρίθηκε με το τέρμα του Φώτη Μισαηλίδη 7' δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.

Οι Πειραιώτες που βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 9-13 στο πρώτο ημίχρονο, ανέτρεψαν την κατάσταση στην επανάληψη τρέχοντας ένα σερί 6-0 σε 7 λεπτά χάρη στο οποίο μετέτρεψαν το 14-17 σε 19-17. Η συνέχεια ήταν συναρπαστική με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, αλλά ο Ολυμπιακός είχε τον τελευταίο λόγο και πήρε μια σπουδαία πρόκριση στον μεγάλο τελικό της
Κυριακής (19:30, ΕΡΤ 3) όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαρίου Δούκας-Αερωπός Έδεσσας. Εκεί οι Πειραιώτες θα διεκδικήσουν τον πρώτο τίτλο της ιστορίας τους στο Χάντμπολ Ανδρών.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στην αναμέτρηση με γκολ του Κανδύλα (0:34') και ο ίδιος παίκτης έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους Πειραιώτες (4:20) πετυχαίνοντας το 2-1 ενώ ενδυάμεσα είχε ισοφαρίσει ο ΠΑΟΚ με τον Κοκώνη. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» δέχθηκαν ένα σερί τριών τερμάτων και έμειναν πίσω στο σκορ με 2-5 (7:05). Χάρη στα τέρματα των Σανίκη (8:15) και Τζηρά ο Ολυμπιακός μείωσε σε 4-5 για να διαμορφωθεί το 4-6 από τον Παλάσκα. Η αντίδραση των Πειραιώτων έφερε την ισοφάριση (6-6) στο 12ο λεπτό μετά από δυο διαδοχικά γκολ του Σανίκη ενώ ο Τζηράς ισοφάρισε και πάλι σε 7-7. Από το 8-9 λίγο πριν συμπληρωθεί το 20λέπτο, ο Ολυμπιακός έμεινε πίσω στο σκορ με 9-13 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Το γύρισε με 6-0 σε 7 λεπτά, το πήρε στην εκπνοή!

Στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Παντελής Κωστακίδης μείωσε σε 10-13 και στη συνέχεια ο Σανίκης πέτυχε το 11-14 (34'). Οι Θεσσαλονικείς έφτασαν στο 11-15 με τον Μαστρογιάννη για να μειώσει και πάλι ο Κωστακίδης σε 12-15. Το -3 (13-16) παρέμεινε μέχρι το 42' όταν ο Ολυμπιακός κέρδισε το πρώτο πέναλτι στην αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ να μετράει 4 μέχρι το σημείο αυτό. Ο Δημήτρης Τζηράς δεν εκμεταλεύτηκε την ευκαιρία να μειώσει στα δυο γκολ τη διαφορά και στην επόμενη επίθεση διαμορφώθηκε το 13-17 από τον Τσίλη. Ο Παντελής Κωστακίδης «απάντησε» σημειώνοντας το 14-17 στο 43' ενώ ο Πέτρος Κανδύλας κατέβασε τη διαφορά στο -2, πετυχαίνοντας το 15-17 στο 44'.

Στο 44: 35' ο Παπαδιονυσίου κέρδισε το δεύτερο πέναλτι για τον Ολυμπιακό, αλλά ούτε αυτή τη φορά η εκτέλεση ήταν εύστοχη, αφού ο Αλέξανδρος Αλβανός δεν κατάφερε να νικήσει τον Πόουλσεν. Παρ' όλα αυτά, οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν την επόμενη άμυνα και στην επίθεση που ακολούθησε ο Τζηράς πέτυχε το 16-17 στο 46' για τον Ολυμπιακό που έδειχνε σημάδια ανάκαμψης. Με σκόρερ τον Παντελή Κωστακίδη ο οποίος πήρε το «ριμπάουντ» από την άστοχη εκτέλεση πέναλτι που προηγήθηκε ο  ισοφάρισε σε 17-17 στο 48:19. Στο 49:42 οι Πειραιώτες πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά μετά από πολύ ώρα εκμεταλλευόμενοι το 5-0 σερί που έτρεξαν σε διάστημα 7 λεπτών από το 13-17 το οποίο μετέτρεψαν σε 18-17.

Με άψογη «ερυθρόλευκη» επίθεση και τέρμα του Σανίκη ο Ολυμπιακός διεύρυνε για το προβάδισμά του για πρώτη φορά στο +2, φτάνοντας στο 19-17 στο 52:13. Το «ερυθρόλευκο» 6-0 σερί, σταμάτησε μετά το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Παλάσκα στο 53:06, ο οποίος είχε μείνει 8 λεπτά χωρίς γκολ και μείωσε σε 19-18 για τον ΠΑΟΚ που είχε 5/5 εύστοχες εκτελέσεις. Το ντέρμπι συνεχίστηκε για τα καλά με τους Θεσσαλονικείς να ισοφαρίζουν με τον Βεσελίνοβιτς σε 19-19 στο 54:25 και να προηγούνται με το νέο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Παλάσκα, με 19-20 στο 56:43.

Ο Νίκολα Σκρόμπιτς σταμάτησε το 3-0 σερί του ΠΑΟΚ ισοφαρίζοντας σε 20-20 (58:15) και ο Δημήτρης Τζηράς στον αιφνιδιασμό έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακός γράφοντας το 21-20 στο 58:21! Ακολούθησε το 21-21 από τον Παλάσκα στην επόμενη επίθεση (59:30). Όμως ο Ολυμπιακός είπε την τελευταία...λέξη και με το σπουδαίο γκολ του Φώτη Μισαηλίδη 7' δευτερόλεπτα (59:53) πριν το τέλος, έφτασε στο 22-21 και πανηγύρισε την πρόκριση στον μεγάλο τελικό της Κυριακής.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-6, 6-7, 8-9, 8-11, 9-13 (ημίχ), 11-14, 13-16, 15-17, 18-17, 19-19, 22-21

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας): Κωστακίδης 5, Κρητικός, Πετρίσεβιτς, Τζηράς 6, Καραμπουρνιώτης, Μισαηλίδης 1, Σκρόμπις 1, Στούμπης, Κανδύλας 3, Σανίκης 6, Αλβανός, Παπαδιονυσίου, Λιάπης, Χάλαρης

ΠΑΟΚ: (Σεϊρεκίδης) Αραμπατζής 3, Παλάσκας 10, Τσίλης 3, Νικολαϊδης, Κοκώνης 2, Πούλσιεν, Αποστόλου, Πετρίδης, Καλόμοιρος, Μαστρογιάννης 1, Πέγιοβιτς, Κέζιτς 1, Κυπραίος, Κολοβός, Βεσελίνοβιτς 1.