Νίκη πρόκριση για τον ΠΑΟΚ στη Νέα Κίο - greekhandball.com

Νίκη πρόκριση για τον ΠΑΟΚ στη Νέα Κίο

Με την πρόκριση έφυγε από το Άργος η ανδρική ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ κέρδισε με 15-21 το Διομήδη Άργους στη Νέα Κίο και εξασφάλισε το εισιτήριο για το Final-4 τoυ Κυπέλλου Ελλάδος, που θα διεξαχθεί στην Γλυφάδα 10-11 Μαρτίου.

Οι κυπελλούχοι Ελλάδας, μπήκαν από την αρχή δυνατά στην αναμέτρηση, παίρνοντας από την αρχή το προβάδισμα που έφτασε τα 4 τέρματα στο με το σκορ στο 20' να είναι στο 2-6. Στα 10 λεπτά που απέμεναν για τη λήξη του ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι με ενα επι μέρους σκορ 2-4, έφτασαν να προηγούνται με σκορ 4-10 στην
ανάπαυλα του αγώνα.

Στην επανάληψη, ο Διομήδης Άργους προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς, έχοντας σε καλή μέρα το νεο απόκτημα Σάτον που πέτυχε 6 τέρματα, ωστόσο οι παίκτες του Στέλιου Σεϊρεκίδη κρατούσαν άνετα το σκορ (8-13, 9-16, 11-16), φτάνοντας στη νίκη πρόκριση σκορ 15-21. Ο ΠΑΟΚ στα ημιτελικά θα κληθεί να αντιμετωπίσει το νικητή του Ολυμπιακός-ΑΕΚ

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ – ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ TV 15-21
Τα πεντάλεπτα: 0-1, 1-1, 2-2, 2-6, 3-7, 4-10 (ημχ.) 7-12, 8-15, 11-16, 11-17, 12-18, 15-21

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Κώστας Δεληγιάννης): Παπαντωνόπουλος, Αϊβαλιώτης, Σάτον 6, Κρεμαστιώτης, Αργυρού 3, Αναγνωστόπουλος, Σμυρνιώτης, Χειβιδόπουλος 1, Τσάτσας, Ρουσόπουλος 2, Χαντέλης, Νικηφόρου 1, Άρσιτς, Γιόσμου 1, Δάσκαλος 1.

ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ TV (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Ζάγκας, Αραμπατζής, Παλάσκας 6, Τσίλης, Νικολαΐδης 1, Κοκώνης 3, Πετρίδης 5, Μαστορογιάννης 2, Πέγιοβιτς, Κέζιτς 2, Κυπραίος 1, Κολοβός, Δέλιας, Βεσελίνοβιτς 1, Κοτανίδης.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος-Συρεπίσιος, Δίλεπτα: 0-7, Πέναλτι: 5/6-4/4, Κόκκινη κάρτα: Κέζιτς 57.02 (τρία δίλεπτα)