Α2 ανδρών: Με νίκη και στη δεύτερη θέση έκλεισε τον πρώτο γύρο η Πυλαία - greekhandball.com

Α2 ανδρών: Με νίκη και στη δεύτερη θέση έκλεισε τον πρώτο γύρο η Πυλαία

Με νίκη έκλεισε τον πρώτο γύρο η Πυλαία που επικράτησε του Αρίωνα Πτολεμαίδας με σκορ 35-26 για την 9η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 ανδρών.

Η ομάδα του Πάνου Γούσιου ξεκίνησε πολύ δυνατά στο παιχνίδι φτάνοντας να προηγείται με σκορ 11-4 στο 20'. Στο δεκάλεπτο που απέμενε για το ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι με ενα επι μέρους σκορ 3-8 μείωσαν στη λήξη του ημιχρόνου σε 14-12.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ συγκεντρωμένοι και ανέβασαν και πάλι τη διαφορά σε επίπεδο ασφαλείας, για να φτάσουν
τελικά στη νίκη με σκορ 35-26, τερματίζοντας το πρώτο μισό της κανονικής περιόδου στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 15 βαθμούς, ισόβαθμη στην κορυφή με τον Φαίακα που ήταν νικητής στο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων και έχει κι ενα παιχνίδι λιγότερο.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ – ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑΣ 35-26
Τα πεντάλεπτα: 3-2, 8-3, 10-4, 11-4, 12-9, 14-12 (ημχ.) 19-12, 22-16, 24-18, 29-21, 32-22, 35-26

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Παναγιώτης Γούσιος): Μιχαηλίδης, Τσεσμετζίδης 1, Αλατσατιανός, Ανθομελίδης, Κουκμίσης 7, Ανανιάδης 3, Γιαννακίδης, Αντωνιάδης 3, Αλεξανδρίδης 2, Ελέτα 3, Πετρίδης 3, Παπαγεωργίου 2, Ιλερής 6, Ψωμανθιανός 2, Τοκατζόγλου, Ζαφείρης 3.

ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑΣ (Δημήτρης Πασιαλής): Αβραμίδης 1, Κόλλιας, Ασιανός, Νικολαΐδης, Ακριτίδης, Γιώσκος, Τσαναξίδης 7, Παρπουλάς 8, Τσίτσιος, Μουλάκης 3, Παπαχρήστου, Παναγιωτίδης 5, Πασσαλίδης, Κατωτοικίδης 2.

Διαιτητές: Κατσίκης-Μιχαηλίδης, Δίλεπτα:3-2, Πέναλτι: 4/5-2/3