Εύκολη νίκη της ΑΕΚ στη ΧΑΝΘ - greekhandball.com

Εύκολη νίκη της ΑΕΚ στη ΧΑΝΘ

Άνετη νίκη με 37-25 κόντρα στη ΧΑΝΘ για την ΑΕΚ στη Θεσσαλονίκη στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής της Handball Premier.

Η ΑΕΚ με τη νίκη αυτή επανήλθε στα θετικά αποτελέσματα μετά την εντός έδρας ήττα (20-19) με αντίπαλο τον Ολυμπιακό, πριν τη διακοπή του πρωταθλήματος. Οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν τον ρυθμό τους από την αρχή του ματς και πήραν το πάνω χέρι στο σκορ, δημιούργώντας από το πρώτο 30λεπτο μια διαφορά ασφαλείας που έφτασε τα δέκα γκολ (9-19), που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι χρειάστηκε απλά να κάνουν μια σωστή διαχείριση στην αναμέτρηση στο δεύτερο
ημίχρονο. Σε κάθε προσπάθεια της ΧΑΝΘ να μειώσει η ομάδα του Νίκου Γραμματικού είχε την απάντηση. Η διαφορά έφτασε στα 13 γκολ (31-18) μετά από γκολ του Γεωργιάδη, δέκα περίπου λεπτά πριν το τέλος. Η ΑΕΚ έφτασε τελικά στην άνετη νίκη με τον Βαμβακά και τον Τσαγκαράκη να διαμορφώνουν το τελικό 37-25.

ΧΑΝΘ - ΑΕΚ 25-37
Πεντάλεπτα: 1-3, 1-5, 4-8, 6-10, 7-15, 9-19 (ημ). 12-23, 14-25, 16-26, 18-31, 22-35, 25-37

ΧΑΝΘ (Αντώνης Τσολάκος): Σπυρόπουλος, Σαρηγιαννίδης, Ν. Παπαδόπουλος 2, Ρεμπελάκος 1, Δέσπος 4, Βασιάδης 4, Ιωαννίδης, Τσιρογιάννης, Κουρουμλίδης 2, Στίγγας 1, Τσαμήτρος, Τσαμουρίδης 2, Παπαβασίλης 1, Τσαγκαράκης 5, Μπαϊρλής 3, Τσόγιας.

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Χρ. Νικολαΐδης 1, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 5, Γεωργιάδης 3, Χογκάς 1, Ζαμπούνης 5, Π. Νικολαΐδης 4, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Αντωνιάδης, Λόκεν 8, Δομπρής 1, Βαμβακάς 4, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα 4, Αλικάκος 1.
Διαιτητές: Πατιός - Τσιάνας. Δίλεπτα: 5-6. Πέναλτι: 2/3 - 2/3