Α2 ανδρών: Ο Λεωνίδας νικητής του ντέρμπι με Ποσειδώνα - greekhandball.com

Α2 ανδρών: Ο Λεωνίδας νικητής του ντέρμπι με Ποσειδώνα

Άλλους δυο βαθμούς πρόσθεσε στην φετινή του συγκομιδή ο Λεωνίδας. Το Σάββατο επικράτησε με 28-24 του Ποσειδώνα, σε ένα ματς που κρίθηκε στο τέλος.

Αγωνιστικά, το ματς ήταν ντέρμπι. Οι δυο ομάδες πορεύτηκαν γκολ - γκολ και πέντε λεπτά πριν το τέλος ήταν ισόπαλες. Στο τελευταίο πεντάλεπτο, ο Λεωνίδας δεν επέτρεψαν τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν, σημείωσε τέσσερα γκολ και έφτασε στη νίκη.

Σε δήλωσή του ο προπονητής των νικητών σχολίασε: "Όπως περιμέναμε έτσι κύλησε το παιχνίδι σήμερα πάθος δύναμη δυνατές μονομαχίες ένα πραγματικό ντέρμπι, στις λεπτομέρειες ήμασταν ποιο τυχεροί και αποτελεσματική.

Προερχομασταν από ματς κυπέλλου μέσα σε δύο μέρες οπότε η θα μας έβγαινε στο ματς και το ξέραμε κάποιες βιαστικές επιθέσεις προήλθαν από κούραση, είχαμε ένα στόχο όμως την νίκη και τα παιδιά το κατάφεραν στο τέλος. Συγχαρητήρια στους παίχτες μου και στον αντίπαλο για το μεγάλο παιχνίδι".

ΛΕΩΝΙΔΑΣ - ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ 28-24
Πεντάλεπτα: 0-4, 2-6, 6-7, 9-10,12-11,13-14 ημίχρονο 16-14,17-17,18-19, 21-21, 24-24, 28-24 τελικο

Α. Ο. ΛΕΩΝIΔΑΣ (Δ. Αθανασιάδης): Μακρυγιάννης (10), Παράσχης (3),Μαρουδας (5), Μανδυλαράς , Μανώλης, Ξηρός, Τσέλος (2), Οικονομίδης, Σοφικίτης, Λεμπέσης Γκίκας, Θάνος (5), Καραμαγκελας (3), Κλειτσικας, Βασιλείου, Γουναράδες.

ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ (Κ.Τουτσης): Αικατερίνης (7),Τσέλος, Πλιακούρας, Παλαιολόγος, Γκίκας (5), Δημητρόπουλος (2), Καλής, Τυφτικιδης(1), Μπεκιάρης (2), Διαμαντιού, Βλαχογεωργος, Οικονόμου, Φίλης, Βασιλειάδης (5), Μπάμπης, Ρουμελιώτης(2)

Δίλεπτα-πεναλτυ 7/6 3-2 5-4