Α2 γυναικών: Πρώτη νίκη για τον Εθνικό Κοζάνης - greekhandball.com

Α2 γυναικών: Πρώτη νίκη για τον Εθνικό Κοζάνης

Την πρώτη νίκη του πέτυχε ο Εθνικός Κοζάνης που για τη δεύτερη αγωνιστική του δευτέρου ομίλου του πρωταθλήματος της Α2 γυναικών, επικράτησε στην Κοζάνη του ΟΦΧ Ιωαννίνων με 26-17.

Οι παίχτριες του Μάκη Κιοσέ μετά το πρώτο πεντάλεπτο, δημιούργησαν σταδιακά ένα προβάδισμα που κυμαινόταν μεταξύ 4-5 τερμάτων, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 13-9 στη λήξη του ημιχρόνου.

Ανάλογη εικόνα και στην επανάληψη, με τον
Εθνικό να ελέγχει το ρυθμό του αγώνα, για να φτάσει τελικά στη νίκη με σκορ 26-17.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΟΖΑΝΗΣ-ΟΦΧ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 26-17
Τα πεντάλεπτα: 3-2, 4-2, 7-4, 7-4, 10-5, 13-9 (Ημίχρονο), 15-9, 17-11, 20-11, 22-12, 23-14, 26-17

ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΟΖΑΝΗΣ (Μόσχος Κιοσές): Γκαμπουρά 2, Καραγιαννίδου 7, Γκιάτα 3, Τσανακτσίδου, Αργύρη 1, Σουλίου 2, Μπουκου 5, Μουρατίδου, Κουντουρά, Ιωαννίδου 2, Πουχιά, Χατζησαββίδου 1, Βεττα 2, Φλώρου, Χατζηιωάννου 1, Χατζηστεφάνου.

ΟΦΧ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ: Βλαχοπούλου, Χατζηευστρατιάδου, Κεϊσογλου, Ιωάννου 2, Δούμπου 4, Τσαμπούρη 1, Μπλιζού 3, Κυριαζή 3, Παπαφώτη, Γκόγκου, Τζελέπη, Μηγκάνη 2, Στεφούδη 2, Τζήμα.

Διαιτητές: Γράψας-Κυριακού. Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 3/3-0/2.