ΕΣΧΑ Εφήβων (θέσεις 1-6): Νίκησε και τον Ολυμπιακό ο Ιωνικός - greekhandball.com

ΕΣΧΑ Εφήβων (θέσεις 1-6): Νίκησε και τον Ολυμπιακό ο Ιωνικός

Με νίκη ξεκίνησε τους αγώνες του για τη δεύτερη φάση (1-6) του εφηβικού πρωταθλήματος της ΕΣΧΑ ο Ιωνικός που επικράτησε εντός έδρας με 28-27 του Ολυμπιακού ΣΦΠ στο ντέρμπι των ομάδων που είχαν το απόλυτο των βαθμών στην πρώτη φάση.

Μετά από ενα αμφίρροπο πρώτο τέταρτο, η ομαδα του Μιχάλη Φουντεδάκη, ανέβασε το ρυθμό της, χτίζοντας μια διαφορά που έφτασε τα 4 τέρματα στο ημίχρονο, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 17-14. Ανάλογη
εικόνα και στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης με τον Ιωνικό να έχει ενα προβάδισμα 4-5 τερμάτων μέχρι το 40'. Οι φιλοξενούμενοι του Γιώργου Καρασσαβίδη από το 40'-45' με ενα επι μέρους 1-4, μείωσαν σε 23-22 και το παιχνίδι απέκτησε εκ νεου ενδιαφέρον. Οι γηπεδούχοι τελικά δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και έφτασαν τελικά στη νίκη με 28-27, παραμένοντας η μόνοι ομάδα που έχει το απόλυτο των νικών.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ 28-27
Πεντάλεπτα: 0-0, 3-3, 7-5, 13-7, 14-10, 17-13 ημ 20-15, 22-18, 23-22, 26-23, 27-25, 28-27

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ (Φουντεδάκης): Μπέσιος, Κοβάνης 4, Βασιλείου-Τσάφος 4, Δρέλλας-Σπυρόπουλος, Θεοδωρόπουλος 14, Μελίσσης 1, Μαρκοπουλιώτης 1, Σάββας, Μυλωνάς,  Μάγκος 2, Ζακυνθινός 1, Καρυτινός, Σιατράς 1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καρασαββίδης): Κιαρτζίδης, Μουστάκης, Παπαντώνης 4, Μαραμαθάς 3, Γιαννέτος, Σακαλόγλου, Τραπεζάρης, Λιάπης Σ., Λιάπης N. 8, Βέργος, Λιόλιος 9, Καραμπουρνιώτης Ι., Μάινας, Μαντζώρος, Τσανίνος, Λόλας 3

Διαιτητές: Τσάκωνας-Φωκίτης Δίλεπτα: 6-7 Πέναλτι: 8/8 - 4/3