Δεν τα κατάφερε η εθνική μας στην Ολλανδία - greekhandball.com

Δεν τα κατάφερε η εθνική μας στην Ολλανδία

Ήττα με 29-20 από την Ολλανδία για την Εθνική Ανδρών στην πρεμιέρα τα προκριματικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2019, στο Ροττερνταμ

Η εθνική μας ξεκίνησε καλά παίρνοντας το προβάδισμα, όμως η Ολλανδία ισοφάρισε γρήγορα το σκορ σε 5-5 και στη συνέχεια άρχισε να ανεβάζει το ρυθμό της, με τους Λούκ Στάινς και Μπόμπυ Σάγκεν να πετυχαίνουν 6 τέρματα στο μεσοδιάστημα, για να φτάσουν οι Ολλανδοί να προηγηθούν στο 26' με 15-9. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, στα λεπτά που απέμεναν για
τη λήξη, βελτιώθηκε αμυντικά και με ενα σερί 0-3, μείωσε σε 15-12 με τη λήξη του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι Ολλανδοί μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και στο 40' έφτασαν να προηγούνται 21-15, με τους διεθνείς μας να δυσκολεύονται στο μαρκάρισμα του δαιμόνιου Στάινς και του Σάγκεν. Η «γαλανόλευκη» αντέδρασε και με σερί 3-0 μείωσε σε 22-18 με τον Ζαμπούνη στο 44’ και τον Λοίζο (μπήκε αντί του Τσιλιμπάρη στο 20’ με το σκορ στο 12-8) να έχει κάποιες καλές στιγμές κάτω από τα δοκάρια, ενώ είχε την ευκαιρία να ξαναμπεί για τα καλά στο ματς, όταν έπαιξε με παίκτη παραπάνω, λόγω αποβολής του Λίντερς με τρία δίλεπτα.

Όμως κακή συγκέντρωση και ο τερματοφύλακας  Έϊλερς που συμπλήρωσε σήμερα 99 συμμετοχές με την Οράνιε, επέτρεψαν στους Ολλανδούς να «κλειδώσουν» το ματς, όταν μετέτρεψαν το 23-19 (50’) σε 27-19 στο 56’, για να λήξει το παιχνίδι με 29-20.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 29-20
Πεντάλεπτα: 2-2, 5-6, 9-7, 11-8, 14-9, 15-12 (ημχ.), 18-14, 21-15, 22-18, 23-18, 26-19, 29-20

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Ρίτσαρντσον): Άνταμς 2, Μπάαρτ 2, Μπάιγενς 3, Μπουμχάουβερ 1, Έϊλερς, Φάλκε, Τζέρι, Λέεντερς 1, Ραβενσμπέργκεν, Ρέμερ 1, Σάγκεν 12, Σλούιτερς 1, Σμιτ, Σμίτς, Στάινς Ι. 1, Στάινς Λ. 5

ΕΛΛΑΣ (Γραμματικός): Τσιλιμπάρης, Παπαδιονυσίου 1, Κωστακίδης, Μάλλιος 4, Κανδύλας, Τζηράς 2, Ζαμπούνης 2, Μυλωνάς, Νικολαϊδης 1, Γουργούμης, Αραμπατζής, Παπαδόπουλος 8, Μπασμαλής 1, Λοίζος, Χερουβείμ 1, Πασσιάς

Διαιτητές: Κγιερ - Πέντερσεν, Δίλεπτα: 5- 2  Πέναλτι: 7/6 - 8/5
Κόκκινη: 48' Λίντερς (τρία δίλεπτα)