Α2 ανδρών: Ο Άρης Νίκαιας το ντέρμπι του Πειραιά - greekhandball.com

Α2 ανδρών: Ο Άρης Νίκαιας το ντέρμπι του Πειραιά

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του ο Άρης Νίκαιας στο πρωτάθλημα του 1ου ομίλου της Α2 ανδρών, επικρατώντας του γειτονικού Ολυμπιακού Κερατσινίου με σκορ 29-23 σε εναν αγώνα που κρίθηκε για την ομάδα του Τάκη Μελετάκου στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός Κερατσινίου αιφνιδίασε τους γηπεδούχους, προβάλλοντας από την αρχή σθεναρή αντίσταση και κατάφερε να προηγηθεί στο 10' με σκορ 5-6. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, με το σκορ ισόπαλο 14-14.

Στην επανάληψη η παίχτες του Τάκη Μελετάκου μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και
κατάφεραν σύντομα να πάρουν ενα προβάδισμα δυο με τρία τέρματα, το οποίο παρά την προσπάθεια του Ολυμπιακού Κερατσινίου, κρατούσαν έως το 50', σημείο που οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό για να φτάσουν τη διαφορά στα 5 τέρματα στο 55' (27-22) και στην ουσία να κλειδώσουν τη νίκη, που ήρθε με σκορ 29-23.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ 29-23
Πεντάλεπτα: 2-3, 5-6, 8-6, 8-7, 11-11, 14-14(ημιχ.) 17-15, 20-17, 21-19, 24-21, 27-22, 29-23 (τελ.)

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Π. Μελετάκος): Τζανακάκης, Κουρής, Μπελεχρής, Τόμσον, Αθανασίου 3, Τούτσης 7, Αμανατίδης 3, Μουλιάτος 1, Ζάχαρης 2, Παπαιωάννου 1, Κλημάνογλου 5, Ταβλαρίδης 1, Χαραλάμπους 3, Γιαμπουράνης, Χατζηκωνσταντίνου 2, Γρηγοράκης 1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Ν. Δρέττας): Παπαδημητρίου, Ρηγόπουλος, Καραγκούνης, Πετράκος 10, Σωτηράκης, Παντελάκης, Λοπαρνάκης 3, Ζαφειράκης 1, Νάκος, Ξενίδης, Τσακίρης 3, Ματθιάδης 4, Μανωλίτσης, Πορτόγλης 2, Τυμπάμπογλου, Ντρέου

Δίλεπτα 4-4 , Πέναλτι 4/4 - 3/3