Χρυσό δίποντο για τη ΧΑΝΘ - greekhandball.com

Χρυσό δίποντο για τη ΧΑΝΘ

Δύο πολύ σημαντικούς βαθμούς πήρε η ΧΑΝΘ, στην προσπάθειά της για παραμονή στην κατηγορία, η οποία επικράτησε εκτός έδρας του Πανελληνίου ΓΣ με 22-28, σε ενα παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» στο ΟΑΚΑ, αφού στο κλειστό της Κυψέλης υπήρχαν αγώνες ξιφασκίας.

Η ΧΑΝΘ που είχε απόντες τους Αργυρίου και Στίγγα, μπήκε από νωρίς μπροστά στο σκορ και με το πέρασμα του χρόνου, διεύρυνε το προβάδισμα το οποίο έφτασε στα 7 τέρματα με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και το σκορ να διαμορφώνεται στο 10-17.

Στην επανάληψη, ο τυπικά γηπεδούχος Πανελλήνιος, παρουσιάστηκε βελτιωμένος αλλά με
εξαιρετική αστοχία στα 6 μέτρα, δεν κατάφερε να καταφέρει κάτι καλύτερο, με τη ΧΑΝΘ να φεύγει τελικά νικήτρια με σκορ 22-28.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ – ΧΑΝΘ
Τα πεντάλεπτα: 0-3, 1-6, 3-8, 5-11, 6-15, 10-17 (ημχ.), 13-18, 13-20, 15-20, 15-21, 19-26, 22-28

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Σπύρος Μπαλωμένος): Αντωνιάδης, Λιάλιος, Σιαματάς 7, Ζάτσε 2, Μπαρμπαράκης, Πανταζής, Ζαφείρης 1, Οικονόμου, Νιντερέγγερ, Κάτρης, Πόποβιτς, Κολλύρης 3, Τσομπανίδης 1, Τσακούλης 4, Κοροβέσης 2, Μπαλάσκας 2

ΧΑΝΘ (Αντώνης Τσολάκος): Μουρατίδης, Τσιρογιάννης, Καφαντάρης 2, Σπυρόπουλος, Σαρηγιαννίδης 2, Ν. Παπαδόπουλος 5, Ρεμπελάκος 3, Δέσπος  1, Βασιάδης 6, Ιωαννίδης, Αθ. Παπαδόπουλος 1, Κουρουμλίδης, Παπαβασίλης 3, Τσαγκαράκης, Μπαϊρλής 5, Τσόγιας

Διαιτητές: Σκλαβενίτης – Τόλιος Δίλεπτα: 5-7  Πέναλτι: 4/5-2/4 Κόκκινη:  46:45 Μπαλάσκας (3 δίλεπτα)