Α2 Ανδρών: Ισοπαλία θρίλερ στην Κέρκυρα και το εισιτήριο στη ΧΑΝΘ - greekhandball.com

Α2 Ανδρών: Ισοπαλία θρίλερ στην Κέρκυρα και το εισιτήριο στη ΧΑΝΘ

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι που δεν προσφερόταν για καρδιακούς, Φαίακας και Δράμα 86' αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 31-31, αποτέλεσμα που έδωσε την άνοδο στην ΧΑΝΘ η οποία μια μέρα πριν είχε επικρατήσει του Αρχέλαου.
Ο Φαίακας ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε γρήγορα στα πρώτα λεπτά με 3-0, οι φιλοξενούμενοι όμως αντέδρασαν και με ένα σερί 0-3 ισοφάρισαν σε 3-3 στο 7ο λεπτό. Από το σημείο αυτό και μετά το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και πραγματικό ντέρμπι, με τους παίκτες και των 2 ομάδων να παίζουν παθιασμένα και να αποδίδουν ποιοτικό θέαμα, με το ημίχρονο να λήγει 13-13.

Παρόμοια ήταν η εικόνα και στο 2ο μέρος, με τις δυνατές μονομαχίες και τις εξαιρετικές ομαδικές
και ατομικές ενέργειες να έχουν την τιμητική τους και το θέαμα να είναι ιδιαίτερα χορταστικό για τους πολλούς φιλάθλους που προσήλθαν και πάλι μαζικά στο κλειστό του ΕΑΚ Κέρκυρας. Στα τελευταία 10 λεπτά ο Φαίακας κατάφερε να ανοίξει τη διαφορά, φτάνοντας μέχρι και το +4 (30-26 στο 56’), την οποία όμως δεν κατόρθωσε να διατηρήσει μέχρι τέλους, χάνοντας προς το τελευταίο ειδικά λεπτό -όπου κρίθηκαν όλα- το καθαρό μυαλό και την πολύ καλή συγκέντρωση που είχε έως τότε καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Τα τελευταία 25 δευτερόλεπτα ήταν πραγματικά καταιγιστικά, με τους παίχτες της Δράμας να κλέβουν τη μπάλα και να ισοφαρίσουν με πέναλτι σε 30-30, τους γηπεδούχους να προηγούνται εκ νέου με 31-30 επίσης με πέναλτι στο 59:48, και τέλος να ξαναδέχονται την ισοφάριση με την κόρνα της λήξης κυριολεκτικά στο τελευταίο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης.

ΦΑΙΑΚΑΣ - ΔΡΑΜΑ 86 31-31
Πεντάλεπτα:3-2,4-4,6-6,10-9,11-11,13-13(ημιχρ)15-15,18-17,21-20,25-22,28-25,31-31(τελικό)

Α.Ο Φαίαξ Κέρκυρας (Ριγανάς.Μιχαλάκης): Προσαλέντης, Δόικας, Κονισπολιάτης, Σουλάνης, Πάλλας, Τσιλιμπάρης, Κυριακίδης(3), Νάστος(3), Κορακιανίτης(7), Ριγανάς(4), Ασμάνογλου, Κολοβός(4), Δάσκαλος(7), Μπαρούμας(2), Λινάρδος, Δελλής(1).

Γ.Σ. Δράμα '86 (Βαλαβάνης, Τογανίδης) Τζεπίδης, Παπάζογλου, Γκανώτσος, Κοτσαμαρίκογλου(2), Θωμίδης(12), Κοβογλανίδης(2), Κουρουτζίδης(1), Χαϊτίδης(4),Τρουμπούκης, Πετσάνης, Κουρτίδης(6), Τσιτσίγκος(2),Φραγκούλης(2), Γιαννακόπουλος.

Πέναλτι:6/7-3/4